Vyskúšajte si cestovanie autobusom s vodíkovým palivovým článkom (16. – 27.12.2022)

V premávke s cestujúcimi sa prvýkrát na Slovensku vyskúša vodíkový autobus.

Bratislavský dopravný podnik (DPB) v najbližších dňoch vyskúša na vybraných linkách autobus s vodíkovým pohonom, ktorý mu na otestovanie zapožičal poľský výrobca Solaris Bus&Coach. Testovať sa bude 12-metrový autobus Solaris Urbino 12 hydrogen, teda typ, z ktorého DPB vďaka príspevku z eurofondov už od výrobcu nedávno objednal prvé štyri vozidlá a ktoré budú dodané v priebehu roka 2023. Cieľom testovania bude overenie prevádzkových vlastností vodíkového autobusu v podmienkach bratislavskej MHD. Zapožičaný autobus je prezentačným vozidlom výrobcu a do Bratislavy bol privezený z Francúzska.

Testovaním vodíkového autobusu získame cenné dáta potrebné pre prevádzku vozidiel s týmto typom pohonu. Chceme si vyskúšať ako sa autobus správa v rôznych podmienkach a na základe toho naplánujeme jeho efektívne využitie na linkách MHD v budúcnosti. Sám som zvedavý na výsledky a dúfam, že si naši cestujúci rýchlo zvyknú na komfort a jeho tichý chod. Záleží nám na udržateľnej a zelenej doprave a práve vo vodíku vidíme racionálne
riešenie znižovania emisnej stopy bez prevádzkových limitov,“ uviedol Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Testovaný autobus bude cestujúcich na linkách prepravovať bezplatne, keďže nebude vybavený bratislavským tarifným systémom. Nasadzovaný bude do premávky počas špičiek pracovných dní prevažne na linkách 50 65 74 87 (ale podľa potreby aj inde) do 27. decembra. Po prvýkrát bude nasadený už v piatok 16. decembra popoludní ako vložený spoj na linku 50.

Autobus Solaris Urbino 12 hydrogen je poháňaný dvoma elektromotormi umiestnenými v nábojoch zadnej nápravy ZF AxTrax, pričom elektrickú energiu dodáva vodíkový palivový článok Ballard FCmove s výkonom 70 kW a udávanou účinnosťou 57 %. Vozidlo je tiež vybavené trakčnou batériou (menšou než pri klasických elektrobusoch). Palivový článok pri svojej činnosti neprodukuje škodlivé emisie, vedľajším produktom je teplo a vodná para. Podobne ako elektrobus, aj vodíkový autobus sa vyznačuje tichším chodom než klasický autobus so spaľovacím motorom.

Autobus je vybavený piatimi nádržami na vodík v celkovom objeme 1560 litrov, do ktorých sa zmestí 37,5 kg vodíka. Predpokladaný dojazd vozidla na jedno naplnenie nádrží je okolo 350 km, čo by malo postačovať na bežnú dennú premávku. Plnenie prezentačného vozidla vodíkom bude prebiehať na plničke Messer Slovnaft vo Vlčom hrdle, ktorá je v prevádzke od februára tohto roka. Pre účely prevádzky vodíkového autobusu bude dopravný podnik kupovať vodík 5.0 od dodávateľa za jednotkovú cenu 19 €/kg.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Nechcem byť posol zlých správ, ale:

Vodíkový sen ve Wiesbadenu se rozplynul
https://www.cs-dopravak.cz/vodikovy-sen-ve-wiesbadenu-se-rozplynul/
Ako clovek byvajuci "na maďaroch" nie nedaleko Potonskych luk 😄 musim povedat ze ak cez den idem iba do prace do BA a spat spravim cca 70 km. Takze take dibijanie pomale doma mi sootrebu pohodlne pokryje.

Aby som sa vratil k tomu co tu padlo:
1. Clanok ktory tvrdi, ze tym ze polska elektrina tecie mozno aj slovenskom su u nas elektromobily neekologicke rovnako ako u poliakov. Ono to postrada dolezity fakt, ze lym poliaci maju okolo 1.x kg a my okolo 0.7, severske krajiny tusim iba okolo 0.3. Teda pre celu EU musime vrat vazeny priemer aj na mnozstvo vyrobenej elektriny, nie hornu hranicnu hodnotu (Polsko) a to pisem totalne zjednodusene. Cize zaver ze na Slovensku su elektromobily neekologickejsie ako spalovaky lebo nasou sietou tecie aj polska elektrina, je unahleny a pri zohladneni vsetkych aspektov a vahy ekologickosti elektriny ostatnych statov ktori maju distribuciu prepojenu s nami spolu s objemami vyrobenej elektriny mozu ukazat ale ze diametralne odlisne zavery ako podsunuli.

2. Zakaznik na reakciu na mna na clanok podsunul akysi zakaz/vyzvu o klimach atd (inak sa mi rychlou kontrolou google nepodarilo nic k tomu najst) a to z dovodu zatazenia siete, nie ekologickosti povodu vyrobenej el. Energie. Co je samostatnym problemom ale s ekologickostou povodu elektriny nema nic.
Reakcia na: upravovač fotiek #45:
pokial mam spravne info tak v pripade pripojenych obytnych objektov sa ocakava sumarna zataz niekde medzi 10-20%
V rámci úplnosti byť som mal napísať, že aj ten elektromobil má určitý minimálny príkon ktorým sa nabíja. V prípade e-upu to je 6A. Neviem ako iné autá, možno majú odlišné minimum. Predpokladám, že aj staršia a hliníková elektroinštalácia zvládne trvalý odber 6A v zásuvke. Ja som dával trvalý odber aj 16A po dobu osem hodín na bežnej "Schuko" zásuvke. Predtým som ju vystriekal kontoxom a každých 30 minút som chodil ohmatávať káble a vidlicu keď som to robil prvý raz.
Reakcia na: si #44:
Ako vidíš predpoklad, že tretina domácností naraz zapne na 5 minút nejaký spotrebič s nemalým odberom (rýchlovarnú kanvicu, toaster, el. sporák, kávovar, mikrovlnku a pod.)? Je to reálne alebo sú modely ešte viac randomizované?
Reakcia na: upravovač fotiek #41:
1. rozvodne sustavy su postavene na urcitom pravdepodobnostnom modeli vyskytu zatazi a je vysoko nepravdepodobne ze sa trafis v jednej chvili do niecoho takeho ako ze vsetcia naraz pustia rychlovarne konvice.... a ak by sa tak stalo, ver tomu ze aj to vyhodi cely blok/vetvu (a to este neuvazujem o prechodovych javoch v case zapnutia)
6. tak ako si naznacil v zhrnuti, vacsina takychto pouzivatelov ma to auto na dozitie, v tom lepsom pripade v nom obcas (mozno raz za 2 roky) vymenia olej u znameho na dvore, ak je znamy sikovny spravia mozno aj nejaku jednoduchsiu udrzbu (nahradne diely na favority a feldy su zatial stale lacne a tak prevadzku vies zvladnut v sumach desiatok eur rocne aj ak sa o to auto luxusne staras) a pokial to auto postretne nieco vaznejsie tak ho v tom lepsom pripade daju na srotovisko a kupia druhu podobnu hrcu, v tom "horsom" ho sice nejak z evidencie vyradia ale nechaju na dvore ako zdroj nahradnych dielov pre tu "novsiu" hrcu....
Reakcia na: Ike #42:
Mojim cieľom nie je niečo vyvraciať, písal som to ako reakciu v rámci diskusie, teda výmeny názorov. Dalo by sa povedať, že sa zhodujeme vo väčšine, možno máme odlišné skúsenosti/vedomosti v detailoch, čím prichádzame k mierne odlišným záverom.
1. Áno, je to problém. Niektoré obce na Slovensku majú slabé rozvody, rodinné domy bývajú napájané jedinou fázou istenou 25A. V týchto prípadoch je aj pomalé nočné nabíjanie výkonom vysávača otázne. V prípade 3f prípojok rodinných domov to ale problém určite nebude. Nemám štatistiku kde a koľko domov má aké prípojky. Bez konkrétnych dát je akékoľvek vyvodzovanie záverov iba špekulatívne.
2. Ja mám dokonca aj v dvojizbovom byte 3d 25A prípojku. Panelák zo začiatku 90. rokov 20. storočia. Ale pri byte mám iný problém: musel by som púšťať predlžovačku z ôsmeho poschodia k autu. To je abstolútny nonsens. Vychádzal som z modelu storočného rodinného domu. Ľudia v bytovkách taký luxus nemajú.
3. Súhlas čo sa výmeny oleja u suseda týka. Lenže to platí aj o tlmičoch, riadení, ložiskách a pod. na elektromobile.
4. Nezabúdam, napísal som to a myslím že môj bod č. 8 to zhrnul.
5. Pre dlhšie cesty sú rýchlonabíjačky. Aj mestské približovadlo ich zvládne, za cenu častejšieho a pomalšieho dobíjania. Na výnimočné prípady sa to dá. Pravidelne nie.
6. Záleží od toho, ako mieniš vozidlo používať. Ja som vychádzal z modelu denného cestovania dva razy do DS, spolu 80 km.
Reakcia na: upravovač fotiek #41:
Nejdem spraviť recenziu tvojho príspevku, lebo spôsob, ako chceš vyvrátiť moje tvrdenia, je plne korektný, až by som povedal, že vedecký.

Máš ale v príspevku isté nepresnosti. Začnem v bodoch.

1) Rýchlovarná kanvica nikoho nezabije, ale do bytového rozvodu je to záhul. 2000 W je pri bežnej 1f odber asi 8,7 A; štandardná domácnosť je krytá 16 A vetva, 20 A celá domácnosť. Ja mám v byte niekoľko elektrických superspotrebičov s maximálnymi príkonmi: indukčná doska 2,5 kW, rúra - 3,6 kW, umývačka 2 kW, práčka 2 kW, klimatizácia 3,2 kW a vysávač 1,6 kW. Pointa je v tom, že málo z týchto spotrebičov ide na plný príkon kontinuálne. Práčka pri odstreďovaní a zohrievaní vody, umývačka pri ohreve vody, rúra pri predhreve, na 4 "zónach" som naraz nevaril ani na Vianoce. Klimatizácia ide tiež na plné pecky len chvíľu, rýchlovarná kanvica, ako hovorí, rýchlo varí, takže chvíľu. Problémový je vysávač.

Napriek uvedenému si v prípade, ak spustím tri superpostrebiče naraz, koledujem o problém (hlavne ak pracujem na PC a nemám UPSku). V 9 z 10 prípadoch sa mi to prepečie, ale ak sa náhodou ohrev umývačky časovo zladí s ohrevom práčky, bum... doslova. Stáva sa mi to tak raz za dva tri týždne.

Nabíjanie elektromobilu s oberom 1,5 kW je vlastne to isté, ako keby na 9 hodín pustil vysávač na o stupeň nižší výkon od maxima a nechal ho bežať 9 hodín. Nevieme, aké staré rozvody má pán Gergely, keď koketuje s Favoritom, ale môže mať oprávnené obavy a k obstaraniu elektromobilu pripočítaj aj reko elektroinštalácie v dome.

Ale aby som bol objektívny, v týchto domoch na "maďaroch" je bežné mať 3f, čo môže čiastočne riešiť problém.

2. Rýchlovarná kanvica je záhul pre celý dom (aj toastovač), ale šanca, že v jednom jedinom momente všetci zapnú kanvice nie je až taká veľká. Ale že si budú všetci 9h nabíjať elektromobil (spomeň si na vysávač), je šanca vysoká. Ako je krytý dom? My máme v dome dve fázy (možno spoločné priestory sú 3. fáza, neviem) kryté tuším 25 A. Nabíjanie elektromobilu by mohol byť problém.

3. Náklady na údržbu varírujú podľa motorizácie. Ja sa o auto starám (nezanedbávam ho) a olej mením raz ročne v autorizáku, pričom ročne najazdím 20.000 km. P. Gergely by pravdepodobne menil olej raz za dva roky a zrejme nie v autorizáku, ale u suseda Mórica, za fľašu barack pálinky. Ok, preháňam, niečo to bude stáť, ale takýto Gerelyovia nechodia do autorizákov, čo by s elektromobilom bolo asi ťažko predstaviteľné.

4. Pri investíciách naznačuješ, ale zabúdaš na to, že pohon nie je všetko, čapy, tlmiče, brzdy, pneu a pod. sa opotrebúvajú bez ohľadu na pohon. Možno by bolo fér porovnávať nákup nového spaľováku vs. nového elektromobilu alebo jazdeného spaľováku vs. jazdeného elektromobilu.

5. Zabúdame na užítkovosť. Možno mu e-up stačiť nebude, možno bude potrebovať väčšie auto. Možno bude potrebovať jazdiť väčšie vzdialenosti a bude potrebovať nabíjačku aj v cieli cesty(príležitostne), atď. V tom prípade sa situácia mení.

6. Ak zohľadním všetky faktory vyššie a začnem uvažovať univerzálnosť vozidla + úžitkovosť + vstupné investíce, vychádza mi najlepšie hybrid.
Reakcia na: Ike #40:
Pán Gergely nemá doma elektrinu? Ako často potrebuje cestovať do DS? Dva krát denne, t.j. štyri cesty? To je 20 km jedným smerom. Denne 80 km. Na krátku trasu mu stačí malé mestské približovadlo typu VW e-up. V autbouse, resp. verejnej doprave, tiež nebude môcť voziť so sebou poschodovú chladničku. Reálna spotreba je 12kWh na sto km v lete a 17kWh na sto km v zime, lebo kúrenie žere ako besné. Ak denne najazdí 80km, tak denne potrebuje dobiť 13,6kWh. Bude nabíjať v noci, medzi 21:00 a 6:00, čo je spolu 9 hodín. Za hodinu mu stačí nabiť 1,5kW. Pri napätí 230V mu stačí nabíjací prúd 6,5A, alebo 1500W. Obyčajná rýchlovarná kanvica má príkon okolo 2400W, videl som aj modely s príkonom 3200W. Nepredpokladám že by distribučná sústava skolabovala, ak by si pán Gergely v noci nechal pustenú rýchlovarnú kanvicu (a vymieňal v nej vriacu vodu za studenú) medzi 21:00 a 6:00. A rovnako ani ak by to urobili jeho susedia. Výkon potrebný pre prejdenie 80km denne v elektrickom približovadle nepredstavuje výraznú záťaž prenosovej sústavy. Nakoniec, neskolabuje ani ráno o siedmej, keď všetci pustia rýchlovarné kanvice alebo toustovače alebo dvojplatničky, príapdne viacero z toho naraz a k tomu ešte rozsvietia v kuchyni. Problém pána Gergelyho je, že aj ojazdené mestské približovadlo, ktoré s rezervou dá potrebných 80km (s rezervou 30km) denne stojí asi 10 tisíc. Približovadlo rovnaje veľkosti so spaľovacím motorom je aj za 200€, napr. starý Favorit. Spotreba benzínu dajme tomu 6,5 litra, takže denne prepáli 5,2 litra benzínu. Pri cene 1,55 za liter je to denne 8€. K tomu si pripočítaj výmenu ojela, fitra, výfuku, brzdového obloženia. Olej musí meniť každých 15 tisíc km, čo znamená asi každého pol roka. Náklady na výmenu oleja sú asi 100 €, ak zarátame olej, filter, prácu. Ročne 200€ iba olej a filtre, čo je denne 55 centov. Plus raz za 5 rokov výfuk, výmena brzdovky a podľa potreby obloženia, rôzne drobné opravy, ktoré staré auto bude vyžadovať, napr. výmena rozvodov, ak má byť denne používané. Celkové denné náklady budú 10 až 16 Euro, podľa toho v akom stave automobil je. Dajme tomu že Favorit je mimoriadne zachovalý a udržiavaný. Kumulované náklady na prevádzkovanie starého Favorita dosiahnu po dvoch až troch rokoch cenu ojazdného elektrického približovadla. Dajem tomu že pán Gergely platí za elektrinu 15 centov za kWh. Auto mu denne zožerie 13,6kWh, dajme tomu že bude nabíjať o niečo viac, lebo účinnosť nabíjačky atď. OK, bude nabíjať 15kWh (a bude nabíjať o hodinku dlhšie, takže od 20:30 do 6:30 pri rovnakom zaťažení prenosovej sústavy). To má denné náklady 2,25€ na "palivo". Raz za čas bude tiež musieť vymeniť brzdovku, ale obloženie vydrží rádovo dlhšie, lebo elektromobil brzdí hlavne elektromotorom a rekuperuje. Výfuk meniť netreba, ani motorový olej, ani filtre. Ale určitý servis si bude vyžadovať (dajme tomu 100€ ročne), takže zaokrúhlim denné prevádzkové náklady na 2,50€. To je asi jedna štvrtina až jedna osmina nákladov na prevádzku spaľováku, podľa toho koľko ten starý spaľovák zožerie na údržbe. Každý, kto mal staré auto, vie, že je to čierna diera na peniaze, lebo furt sa na ňom niečo pokazí. Čapy, tlmiče, tiahla, ložiská atď. Po koľkých rokoch sa pánovi Gergelymu vráti "investícia" do elektromobilu? Prvé dva až tri roky bude v strate, lebo elektrické približovadlo nebolo lacné. Až po dvoch až troch rokoch (resp. po 60 až 90 tisíc km) začne šetriť lebo elektroauto má lacnejšiu prevádzku. Samozrejme je otázne v akom stave bude akumulátor elektropribližovadla, ako aj ostatné komponenty (riadenie, tlmiče, atď). Otázne je aj to, ako po takom nájazde bude vyzerať Favorit, je možné že bude zrelý na výmenu celého pohonného ústrojenstva.

Zhrnutie:
1. Domáce nabíjanie kľudne jednofázové na obmedzenom výkone stačí na bežné denné potreby a nebude znamenať kolaps rozvodnej siete.
2. Lacný ojazdený spaľovák za 250 € (napr. Favorit, ktorý možno zoženieš aj za fľašku a "prepis") je výrazne lacnejší ako ojazdený elektromobil kategórie mestské približovadlo.
3. "Investičné náklady" sa začnú vraciať až po dvoch až troch rokoch.
4. Aj v prípade degradácie akumulátora na 80% pôvodnej kapacity bude dojazd stačiť.
5. Elektromobil je drahý na kúpu, lacný na prevádzku.
6. Chcem vidieť starý Favorit, ktorý kúpiš za pár drobných (s nájazdom možno aj 150 tisíc km), ako bude vyzerať po ďalších štyroch rokoch a 400 tisíc km na odometri. Koľko investícií si vypýta, aby fungoval. Alebo budeš každé tri roky kupovať ďalšiu a ďalšiu jazdenku na "dorazenie"?
7. Ekologickú stránku pán Gergely riešiť ani nemusí. Z viacerých štúdií vychádza, že elektroauto by muselo nabehať od 150 do 800 tisíc km, aby sa ekologická zátaž na jeho výrobu a prevádzku vyrovnala spaľováku. Platí, že čím väčšie auto, tým dlhšie trvá než sa ekologický dopad vyrovaná a tým dlhšie musí to veľké a ťažké auto jazdiť. V príapde mestského približovadla sa bavíme o spodnej hranici 150 tisíc km. Aby bolo jeho elektrické približovadlo "ekologické", musel by s ním jazdiť aspoň 2 až 3 roky. Ak ho kúpil s nájazdom 80 tisíc a pridal k tomu ďalších 220 tisíc, tak na konci bude mať "vrak" s nájazdom 300 tisíc km, ktorý bude po mechanickej stráne rovnako zničený ako spaľovák (riadenie, čapy, ložiská, nápravy, karoséria). Ekologicky bude na tom možno o niečo lepšie, záleží od toho či má pán Gergely elektrinu z pálenia hnedého uhlia alebo napr. z jadra.
8. Elektromobil po 300 tisíc km môže pán Gergely hodiť zo skaly.
9. Zachráni životné prostredie tým, že prejde na elektrický pohon pre svoje denné cestovanie 4 x 20 km? NIE. Ublíži životnému prostrediu? Tiež NIE.
10. Ušetrí pán Gergely prechodom na elektropohon? Krátkodobo nie, strednodobo áno, dlhodobo ťažko povedať. Prerobí pán Gergely prechodom na elektrický pohon? Krátkodobo áno, strednobo nie a dlhodobo ťažko povedať.
Reakcia na: Minko #39:
Ale veď, keď si odmyslíme ad hominem argumentáciu, tak má v princípe pravdu.

Aby ste ma nemali za hejtera, snívam o (neplugin) hybride a ako správny geek si rád zajazdím na elektromobile.

Ale čím ďalej, tým viac mám pocit, že celá elektromobilita je manifest greenwashingu.

Áno, v solventnejších mestách EÚ hypoteticky vie nastať zmena v pomere 1:1 (aj keď to asi nie je zámer a rozhodne to nie je nič priaznivé) + aj keby cieľom elektromobility bolo prostredníctvom vyššej cenovej hladiny automobilov redukovať počet automobilov (čo je legitímny cieľ), v mestách EÚ je v globále funkčná MHD, takže existuje potenciál na takúto zmenu.

Neviem ale, či ste niekedy boli na vidieku nejakej chudobnejšej krajiny EÚ (napr. Bulharsko alebo Rumunsko). Pri všetkej úcte, tu nebude elektromobilita fungovať ani o 100 rokov. Je otázne, či je to vôbec nutné. Zoberme si príklad zo Slovenska. Gergelymu z Potônskych lúk, kde chodí autobus 2x denne a auto pre neho nie je status ale nevyhnutnosť, keďže cesta do Dunajskej Stredy mu autom trvá 15 minút a verejnou dopravou 2 h za úplnej absencie flexibility, elektromobilita nijako nepomôže. Navyše, on nemá problém s kolónami a nepotrebuje dnes nič navyše. Budovať kvôli nemu elektroinfraštruktúru nemá nič spoločné so životným prostredím. On navyše nikdy mať na elektromobil nebude, je rád, že žije vo svojom ledva vykúrenom nezateplenom 100 ročnom dome.

A týchto Gergelyov je nie len na slovensku desaťtisíce (u nás si zoberme Prešovský kraj so špecificky vysokým podielom dĺžky cestných komunikácií na počet obyvateľov, pričom ich automobilizmus by nevyriešila ani situácia, keby PSK nahradil 400 autobusov 1200 osem+jednotkami).

Elektromobilita má význam iba tam, kde sú nabíjacie body (vo východisku, po ceste a v cieli). Budovať na riedko osídlenom vidieku elektro-infraštruktúru (a to si zoberme plány na užšiu integráciu s mega riedko osídlenou Ukrajinou) je neudržatelné finančne a ekologicky.

Napokon, to že sa to s elektromobilitou nemyslí úprimne je vidieť aj na politike v SR, kde MH SR je gestorom elektromobility, ale small-printom treba dodať, že len v sektore osobných automobilov. Nedávno pripravili Akčný plán rozvoja elektromobility, ale mikroelektromobilitu alebo elektromobilitu verejnej dopravy v ňom nenájdete.

Dokonca navrhovali zvrátenosti typu, že elektromobily by mali mať možnosť bezplatne využívať parkovacie plochy a využívať bus-pruhy. Našťastie sa to podarilo v rozporovom konaní zastaviť:
https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2022/747/pripomienky/zobraz

Veľmi vtipnú, ale trefnú pripomienku mala pani z MZ SR, ktorá povedala, že výhodou elektromobilov v meste je to, že neprodukujú emisie keď stoja a preto nevidí dôvod v tom, aby prechádzali križovatkami rýchlejšie.

A to nehovorím o tom, že z hľadiska vnímanej bezpečnosti a vôbec verejných priestorov ako takých, individuálna elektromobilita, aj keby sa nahradili autá v mestách v pomere 1:1, nič nerieši (dokonca bezpečnosť by bola trocha horšia kvôli tomu, aké sú tiché; potom by sa vymýšľali zvrátenosti ako imitácie spaľovacieho motora).

Vodíkový autobus je ok. Je to síce na hrane s prístupom "stavebnica v mierke 1:1", keďže cieľom vodíkového autobusu nie je redukcia nákladov a emisií, ale tvrdenie "že ho máme", no myslím si, že prítomnosť vodíkových autobusov v BA je neškodná a nepovažujem ju za greenwashing.
Reakcia na: zakaznik #38:
A zasa, skoda diskutovat.... uz zas miesas hrusky s jablkami, ako sa ti hodi....
Reakcia na: Minko #37:
Neunáhlené závery je možné si ísť urobiť do neomalthusiánskeho raja - slnečnej Kalifornie. 😁

Cez leto vystupuje guvernér v televízii a prosí ľudí, aby o 15:30 vypli klimatizácie, lebo občasné zdroje energie nestíhajú vyrábať dosť energie.

A teraz si predstavme, že po zákaze spaľovacích motorov každý kaliforňan po príchode z práce zapojí svoj elektromobil do nabíjačky. Aby mohol ísť večer niekam von...

Alebo si predstavme, že zapoja Slováci svoje elektromobily v hmlistom bezveternom zimnom období. 😃 V zime sa bude chodiť pešo, keďže prúd nebude ani pre MHD.
Reakcia na: zakaznik #36:
V texte su trochu unahlene zavery, ale budiz.... kazdopadne na to ze to pisal analytik INESS som sklamany z kvality uvah....
Reakcia na: upravovač fotiek #31:
O ekológiu vôbec nejde, keďže aj klasické elektromobily sú menej ekologické ako fosílne vozidlá. Ak by išlo o ekológiu, tak by sa najprv rozmýšľalo, ako lacno a ekologicky produkovať elektrinu.

Emisie elektromobilu sú dvakrát vyššie
https://dennikn.sk/blog/3133986/emisie-elektromobilu-su-dvakrat-vyssie/

Cieľom bruselských neomalthusiánov je ľudí čo najviac ožobračiť. Najnovšie som počul, že chcú mobily s vymeniteľnými batériami. (Ja som aj za povinné farebné kryty a polyfonické zvonenia. )
Tá podlaha autobusa sa v BA podmienkach asi moc neosvedčí.
Ale ako výletná linka 74 pre slovnaftárov to stačí aj mini veľkosť :))
Reakcia na: lostrail #32:
EDIT: busov, nie budov.
Reakcia na: upravovač fotiek #31:
Ak je to raz vedľajší produkt, tak vznikne tak či onak.
Reakcia na: upravovač fotiek #31:
Ekonomicke porovnanie s CNG kvitujem, aj ked zaujala ma tato veta:

"Vodík je vedľajším produktom, navyše oveľa drahším ako nafta a rovnako ako nafta je z fosílneho zdroja"

Hm, pri diskusii o cene asi tazko namietat, ale ak je nieco "vedlajsim produktom ineho procesu", ktory sam o sebe nie je zeleny, no pritom ten proces prebieha a este desatrocia prebiehat bude, potom je to podobne kogeneracii, t. j. kombinovanej vyrobe tepla a elektriny. Na to sa pouzivaju spalovacie motory, prip. pri vacsich zdrojoch turbiny, spalujuce povacsinou zemny plyn. Ten mimochodom tiez nie je zeleny, takze ak aj CNG pohon setri peniaze, tak ovzdusie velmi nie.
Kogeneracia vsak odburava potrebu mat niekde inde velky zdroj tepla, ktory sam o sebe este spaluje plyn, aby vyrobil teplo, kym odpadove teplo zo zariadenia na vyrobu elektriny "vykuruje" akurat exterier vo svojom okoli. Takze z tohto pohladu "setri" emisie, ktore by vznikli, keby kogeneracia nebola. Pri nej sa prave to "odpadove" teplo vyuziva, t. j. vacsinou predava odberatelom.
Nepoznam presne nuansy procesu vyroby vodika v rafinacii ropy, ale ak naozaj ide o "vedlajsi produkt", potom to vnimam tak, ze emisie, ktore by sa tak, ci tak vypustili do ovzdusia, pomozu vyprodukovat nieco, co sposobi, ze sa nevypustia emisie napr. z 10 naftovych autobusov, lebo namiesto nich sa vypravia vodikove. Ked to teda hlupo ocistim, tak mam porovnanie Slovnaft + 10 busov alebo Slovnaft a 10 budov v tom uz zahrnutych.
Alebo je to nieco, co Slovnaft prida navyse a vyziada si to evkvivalentne emisie, ako keby ten autobus bol naftovy?
Reakcia na: BMko #30:
Takže vodík, na ktorý sa v DPB bude jazdiť, je iba vedľajším produktom, navyše oveľa drahším ako nafta a rovnako ako nafta je z fosílneho zdroja. Vodíkový autobus má výfuk v Slovnafte. Je to nazoaj ekologické, udržateľné a hlavne "zelené"? Áno, aj elektrická trakcia môže mať komíny v kalorických elektrárňach kde pália fosílne zdroje. Ale môže byť aj z jadra a vody. Vyrábať vodík elektrolýzou vody je ešte drahšie než z fosílnych zdrojov. Ale OK, dajme tomu, že máme obrovské prebytky elektrickej energie. Je naozaj rozumné ísť cestou, kedy 80% tejto elektrickej energie "vyhodíme" v palivovom cykluse vodíku? Alebo nech to je "iba" 70%. Pri distrubúcii elektriny a akumulátoroch sú straty možno 30% v najhoršom prípade. Áno, akumulátory degradujú. Ale to sa týka aj palivového článku. Tiež nevydrží donekonečna, navyše aj vodíkový autobus musí mať vyrovnávací akumulátor. A keď ho už má, tak môžeme miesto palivového článku hodiť na strechu tyčové zberače a máme vozidlo schopné jazdiť aj mimo trolejové vedenie.

Plynofikácia autobusov značky Karosa mala dva ciele: znížiť lokálne emisie a šetriť na pohonných hmotách. CNG pohol bol pred dvadsiatimi rokmi lacnejší ako naftový. Zároveň sa autobusy generálkovali. V prípade vodíku sa jedná o násobne drahšiu prevádzku. Keď bude liter nafty za 5€, tak prosím. Ale ak by nafta takto zdražela, tak určite zdražie aj vodík. Poznámka: Dá sa vyrobiť aj lacný vodík, výrobné náklady cca. 2€ za kilogram. Problém: Vyrába sa z uhlia a je ešte špinavší ako pálenie nafty v motoroch EURO 6.
Reakcia na: Petto #5:
Neni v plienkach. V plienkach bola v roku 2009 v Norskom Osle kde sa zacali v ostrej prevadzke skusat prve vodikove VanHooll a kde firma Unibuss, Ruter (norska BID) a samosprava Oslo zainvestovala 100mil Eur na vyvoj tychto 5 autobusov. Kde kazda zavada sa opravoval pracne a zistovala sa pricina a vyrabali sa na novo komponenty. Ked sa to v Osle vychytalo, tak sa zacalo zo seriovou vyrobou, ktoru nakupili uz potom Nemci a ine staty EU. Testovanie v BA ma zmysel, aby sa zistilo aky ma realny dojazd a hlavne teraz v zimnej prevadzke. Co sa tyka Bratislavy vidim v tom realne buducnost nalolko Slovnaft a ma ako vedlajsi ropny produkt aj vyrobu vodika. V blizkej buducnosti sa mozno bude primiesavat vodik aj do tocivych spalovakov, nakolko vodik zvysuje efektivitu motora. uz teraz sa vodik pridava na zlepsenie spalovania kvoli DPF filtrom, ak je DPF zanesene a treba ho vypalit. Tak preco neist aj cestou vodika v BA, ktora ma potencial na alternativu, k fosilnemu palivu a vacsou vydrzou ako su baterie na elektrobusoch. Osobne som jazdil z vodikovym autobusom ( skusobne) v 2010 a viem, ze tam kde niesu draty pre trolejbus je toto vyborna alternativa, ktora je spolahlivejsia ako elbus.
Ono niekto tu bude frflat, ale nech si uvedomi aj to ze DPB a SPP rozbehly projekt plynofacie... A aj ta generalka Karos nieco stala ale aj tie nove Solarisy boli prelomom. Takze netreba sa bat nicoho noveho.