Bezplatne bude premávať päť mimoriadnych liniek s historickými vozidlami. Vypravené budú aj historické vlaky.
V sobotu 18. mája 2019 vypraví dopravný podnik do ulíc historické električky, trolejbusy a autobusy pri príležitosti podujatia Noc múzeí a galérií 2019. Trasy historických vozidiel s bezplatnou premávkou budú nasledovné:
- Električková linka H1 s električkami BMEŽ #31 a Tatra T3 #275 bude premávať po trase:
- Hlavná stanica - Radlinského - Obchodná - Kapucínska - tunel - nábrežie - Mostová - Jesenského - Nám. SNP - Obchodná - Radlinského - Hlavná stanica.
- Odchody zo zastávky SND (Jesenského) budú od 12:00 do 23:30 v intervale 30 minút.
- Odchody zo zastávky Hlavná stanica budú od 12:30 do 24:00 v intervale 30 minút.
- Zastaví na všetkých zastávkach na trase.
- Doprava k múzeám a galériám v centre mesta a k Múzeu dopravy pod Hlavnou stanicou.
- Električková linka H6 s električkami Tatra T2 #215 a Tatra K2 #317 bude premávať po trase:
- Karlova Ves - Botanická záhrada - Most SNP - Mostová - Jesenského - Nám. SNP - Kapucínska - tunel - Botanická záhrada - Karlova Ves.
- Odchody zo zastávky SND (Jesenského) budú od 13:00 do 23:00 v intervale 30 minút.
- Odchody zo zastávky Karlova Ves budú od 13:06 do 23:36 v intervale 30 minút.
- Zastaví na všetkých zastávkach na trase.
- Doprava k múzeám a galériám v centre mesta a k Vodárenskému múzeu.
- Trolejbusová linka H212 s trolejbusmi Škoda 9 Tr #152 a #53 bude premávať po trase:
- ŽST Železná studienka (Vojenská nemocnica) - Patrónka - Kramáre - Pražská - Štefánikova - Hodžovo nám. - Kollárovo nám. - Záhradnícka - Jégého - Zimný štadión.
- Odchody zo zastávky ŽST Železná studienka budú od 13:00 do 21:30 v intervale 30 minút.
- Odchody zo zastávky Zimný štadión budú od 12:30 do 22:00 v intervale 30 minút.
- Zastaví na všetkých zastávkach na trase.
- Doprava k Múzeu dopravy pod Hlavnou stanicou (zastávka SAV).
- Trolejbusová linka H216 s trolejbusmi Škoda 14 Tr #6278 a #6285 bude premávať v čase 13:00 - 22:00 v intervale 30 minút po trase:
- Valašská - Búdková - Hrad - Palisády - Hodžovo nám. - Kollárovo nám. - Záhradnícka - Svätoplukova - Prievozská - Prievoz, Hraničná.
- Odchody zo zastávky Valašská budú od 13:50 do 22:50 v intervale 30 minút.
- Odchody zo zastávky Hraničná budú od 13:15 do 23:15 v intervale 30 minút.
- Zastaví na všetkých zastávkach na trase.
- Doprava k Bratislavskému hradu.
- Autobusová linka H29 s autobusmi Karosa ŠM 11 #3350, Karosa Kabrio #2999, Škoda 706 RTO #236, TAM 272 A 180 M #1414 a Karosa B 741 CNG #2636 bude premávať po trase:
- Jesenského - Most SNP - nábrežie - Lafranconi - Botanická záhrada - Rivéra - Devínska cesta - Hrad Devín - Devínska Nová Ves, Novoveská.
- Zastávky:
- SND (Jesenského) - pri historickej budove SND
- Námestie Ľ. Štúra (ako linka N33, len smer Devín) - na Vajanského nábreží pri budove Slovenského národného múzea
- Most SNP (ako linka 29)
- Slovenské národné múzeum (pri kostolíku v Podhradí, len smer Devín)
- Chatam Sófer
- Lafranconi
- Botanická záhrada
- Vodárenské múzeum
- Sihoť - BVS
- Hrad Devín
- Novoveská (len spoje do Devínskej Novej Vsi)
- Odchody zo zastávky SND budú od 10:00 do 21:00 v intervale 20 minút.
- Až do Devínskej Novej Vsi bude premávať vždy spoj o celej hodine od SND od 12:00 do 21:00.
- Odchody zo zastávky Hrad Devín budú od 10:40 do 21:40 v intervale 20 minút.
- Odchody zo zastávky Novoveská do mesta budú od 12:30 do 21:30 v intervale 60 minút.
- Doprava k Hradu Devín, Vodárenskému múzeu, ostrovu Sihoť a múzeám a galériám v centre mesta.
- Spoje do Devínskej Novej Vsi zabezpečia aj dopravu k Múzeu colníctva, Múzeu školstva a pedagogiky a Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku.
Dopravu k Železničnému múzeu na Rendezi zabezpečia mimoriadne historické vlaky:
- Parný vlak cez bratislavské stanice ťahaný rušňom 555.3008 Mazutka pôjde po trase:
- Bratislava-hlavná stanica (9:50) – Bratislava-Lamač (10:00 – 10:20) – Bratislava-Nové Mesto (10:40 – 10:45) – Bratislava-Petržalka (11:00 – 11:20) – Železničné múzeum (11:55)
- Nostalgický motorový vlak medzi Hlavnou stanicou a Železničným múzeom zložený z vozňov M 262.004, M 262.007 a M 286.018 pôjde dvakrát po trase:
- Železničné múzeum (14:30) – Bratislava-hlavná stanica (14:55 – 15:05) – Železničné múzeum (15:30)
- Železničné múzeum (16:30) – Bratislava-hlavná stanica (16:55 – 17:05) – Železničné múzeum (17:30)
- Prvý parný vlak do Malaciek ťahaný rušňom 555.3008 Mazutka pôjde po trase:
- Železničné múzeum Bratislava-východ (12:50) – Bratislava-hlavná stanica (13:15 – 13:20) – Devínska Nová Ves (13:35 – 13:37) – Malacky (14:05 – 14:25) – Devínska Nová Ves (14:50 – 14:52) – Bratislava-hlavná stanica (15:08)
- Druhý parný vlak do Malaciek ťahaný rušňom 555.3008 Mazutka pôjde po trase:
- Bratislava-hlavná stanica (16:20) – Devínska Nová Ves (16:35 – 16:37) – Malacky (17:05 – 17:31) – Devínska Nová Ves (17:56 – 17:58) – Bratislava-hlavná stanica (18:15 – 18:23) – Železničné múzeum Bratislava-východ (18:50)
- Večerný nostalgický motorový vlak cez bratislavské stanice zložený z vozňov M 262.004, M 262.007 a M 286.018 pôjde po trase:
- Železničné múzeum (19:05) – Bratislava-Vajnory (19:30 – 19:33) – Bratislava-Nové Mesto (19:48 – 19:50) – Bratislava-Petržalka (20:05 – 20:10) – Bratislava-hlavná stanica (20:40)
Jazda historickými vlakmi je bezplatná, pre návštevu Železničného múzea je potrebná vstupenka na podujatie v cene 3 € (deti do 10 rokov majú bezplatné vstupné), ktorú je možné zakúpiť si vo vlaku. Jedna vstupenka platí vo všetkých múzeách a galériách v Bratislave a Bratislavskom kraji zapojených do Noci múzeí a galérií.
Durkø4941