Mesiac s traťou do Petržalky: Električka bola dobrá voľba

Občianska iniciatíva Lepšia doprava vysvetľuje, prečo sa oplatilo vybudovať električkovú trať do Petržalky.

8. júla 2016 bola otvorená električková trať do Petržalky. Toľko suché konštatovanie faktu. Čo je však za ním?

Ponajprv sa žiada povedať, že je to priam historická udalosť. Ide nielen o prvú novú električkovú trať v Bratislave tomto tisícročí, ale dokonca o prvú novú trať po celých 27 rokoch. 1.7.1989 bola otvorená trať Jurajov dvor – Zlaté piesky, odvtedy sa nijaký nový úsek nevybudoval. Prečo taká pauza? Dôvodov je viac. Jedným z nich je zmena spoločensko-ekonomických podmienok, ktorá znamenala aj ľahšiu dostupnosť áut a nedostatok peňazí na verejnoprospešné stavby. Druhým dôvodom bolo čakanie. Na „nosný systém“. Čo si pod tým máme predstaviť? To je otázka, ktorá je asi kľúčová pre pochopenie súčasného stavu siete MHD, ktorý len ťažko priláka nových cestujúcich. Totiž takmer každá politická garnitúra, či už na vládnej alebo na mestskej úrovni, mala iné predstavy. A tak sa pod týmto pojmom raz skrývalo ťažké metro, inokedy rýchlodráha, ľahké metro, či vlak. Všetky tieto predstavy však mali niečo spoločné. Jednak to, že sa nikdy nerealizovali, pretože kým sme sa od siahodlhých diskusií prepracovali cez uznesenia, štúdie a projekty, prišli ďalšie voľby, ktoré znamenali nové diskusie, uznesenia, štúdie a projekty. A jednak to, že mesto v podstate len pasívne vyčkávalo, že niekto mu ten nosný systém postaví. Toto čakanie malo negatívny dosah najmä na električky. Rozvoj siete, ale aj jej údržba, sa zanedbávali pod zámienkou „však budeme mať... (metro, rýchlodráhu...)“. Aj preto má časť verejnosti mylnú predstavu, že električka nemôže byť rýchly a moderný dopravný prostriedok.

Až v minulom volebnom období sa podarilo vďaka zrušeniu projektu Filiálky urobiť zásadné rozhodnutie v prospech električiek. Vtedajšie vedenie mesta na čele s primátorom Ftáčnikom vytiahlo zo stola rozpracovaný projekt električky a podarilo sa mu za jediné volebné obdobie tento projekt dotiahnuť, získať uvoľnené financie z eurofondov a stavebné povolenie, aj začať stavbu. Projekt mal a stále má niektoré zásadné nedostatky, o ktorých treba diskutovať, aby sa neopakovali. Dôležité však je, že mesto získalo prepojenie ľavého a pravého brehu Dunaja, po ktorom  sa môže električkou, pešo a na bicykli prepraviť porovnateľné množstvo ľudí, ako po Prístavnom moste autami.

Mestské komunikácie boli za socializmu projektované a budované na podstatne nižšie intenzity dopravy, než máme dnes. Za „socíku“ zďaleka nemal auto každý, na nové autá boli poradovníky, a aj mnohí z tých, ktorí ho mali, ho používali zväčša na víkendové cesty na chaty alebo k rodičom, či na cesty na dovolenky. Na každodenné dochádzanie do práce využívalo hromadnú dopravu oveľa viac ľudí, než dnes. Deľba práce medzi MHD a individuálnou dopravou (IAD) bola 80:20. Uvoľnenie obmedzení a zmeny myslenia viedli k výraznému nárastu automobilizmu, na ktorý cestná sieť nebola pripravená (dnes je v Bratislave viac áut na 1000 obyvateľov, než vo Viedni). Rozširovanie ciest je limitované nielen financiami, ale aj disponibilným priestorom (ktorého už v centre niet) a zhoršovaním životného prostredia. Už za socializmu padla rozvoju cestnej siete za obeť časť centra (príkladom je jazva v podobe Staromestskej ulice či Kollárovo námestie) a ďalšie búranie azda nikto neplánuje (napríklad Šancovú ulicu už nie je možné rozširovať bez rozsiahlej asanácie bytových domov). Po nejaký čas sa darilo narastajúce zápchy redukovať zmenami v organizácii križovatiek, akými sú rušenie ľavých odbočení (Račianske mýto), rušenie priechodov pre chodcov (križovatka Špitálskej ul. a Ul. 29. augusta), zmenami signálnych plánov či radenia v jazdných pruhoch. Možnosti týchto opatrení sa však už vyčerpali a zápchy narastajú čoraz viac. V zápchach stoja aj autobusy a trolejbusy, pretože nie je vôľa vytvoriť pre ne osobitné jazdné pruhy (či už zo strany mesta, alebo zo strany Krajského dopravného inšpektorátu, ktorý podľa cestného zákona musí odobriť akékoľvek osadenie dopravných značiek či zariadení).

Električky majú vlastné trate, na ktoré autá zvyčajne nesmú (i keď existujú niektoré výnimky, ako napríklad obzvlášť hlúpe riešenie Radlinského ulice od Vazovovej k Wilsonovej), a tak v zápchach stáť nemusia. Preto je veľkým prínosom novej trate to, že Petržalčania získali na prepravu na ľavý breh alternatívu, vďaka ktorej sa môžu vyhnúť zápcham na azda najproblematickejších bodoch – na mostoch. Pripomeňme si, že v roku 2012 sa testoval bus-pruh v úseku Aupark – SAV a v úseku pred Hodžovým námestím sa vytvárali mohutné zápchy až po Dvory, čo vyvolalo veľké protesty vodičov, a testovanie muselo byť predčasne ukončené. O necelé tri roky už zápchy na Moste SNP siahali bežne až po Aupark aj bez buspruhu. Koľajová doprava je jedinou možnosťou, ako budovať udržateľný dopravný systém v meste. Budovanie a modernizácia električkových tratí je tiež príležitosťou na výrazné zlepšenie kvality prostredia celých mestských štvrtí, oživenie ulíc, zlepšenie podmienok pre chodcov aj cyklistov. Električka je súčasťou identity mesta rovnako, ako ulice, námestia, významné budovy, či pamätihodnosti. Z desiatich miest s najvyššou kvalitou života (podľa Mercer / 2015) má rozsiahlu električkovú sieť päť. Len tri mestá z prvej desiatky nemajú električku, dve z nich ju ale plánujú. Stavať dopravu na individuálnej automobilovej doprave je slepá cesta. V Nemecku od päťdesiatych rokov razili teóriu „autogerechte Stadt“, ktorej padlo za obeť mnoho malých električkových prevádzok a aj niektoré veľké (Hamburg). Dnes to trpko ľutujú a snažia sa za každú cenu nalákať ľudí naspäť do MHD. Pri tejto príležitosti okrem iného zistili, že veľmi veľká časť cestujúcich vníma električku ako „lepšiu“ formu dopravy než najkomfortnejší autobus. Číslami je to preukázané napríklad vo Würzburgu, kde po výstavbe trate na Heuchelhof narástol počet cestujúcich oproti autobusovým časom o 100 %, hoci predtým mali autobusové linky na Heuchelhof a do Rottenbaueru omnoho lepšie plošné pokrytie, než má električka.

V mnohých mestách sa na mestskej doprave podieľajú aj vlaky vo forme, ktorá býva označovaná ako S-Bahn. Tieto mestá však majú na to zvyčajne vytvorené podmienky. Ide napríklad o čiastočný alebo úplný obchvat mesta, ktorý umožňuje viesť nákladné vlaky mimo mesta, alebo o osobitné koľaje, takže po jednom páre koľají jazdia vlaky S-Bahnu a po druhom rýchliky a expresy. Bratislave tieto podmienky chýbajú. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja nedávno upozornilo, že železničné trate v Bratislave sú na hranici svojej kapacity a na pridávanie ďalších vlakov niet miesta. Okrem toho železničné trate i mnohé stanice sú v Bratislave často vzdialené od dôležitých zdrojov a cieľov osobnej prepravy. Výstavba tzv. TIOP-ov, nových zastávok môže o niečo zvýšiť podiel železničnej dopravy v Bratislave, ale len v prípade, že bude možný jednoduchý prestup na MHD. Treba však súčasne upozorniť, že novými zastávkami ešte viac poklesne priepustnosť tratí. Železnice môžu do istej miery vnútromestskej doprave pomôcť (najviac tým, ak by sa v priľahlých obciach pri železničných staniciach vybudovali parkoviská a podarilo sa presvedčiť ľudí, aby prestúpili na vlak a nejazdili do Bratislavy autom), ale je naivné očakávať od nich, že zázračne zmenia situáciu (najlepšie bez akéhokoľvek prispenia mesta).

Na záver treba opäť zdôrazniť, že preklenutie Dunaja električkovou traťou je jedným z najvýznamnejších dopravných počinov v novodobej histórii mesta. Zostáva len dúfať, že mesto urobí všetko potrebné na čo najrýchlejšie a najkvalitnejšie dobudovanie trate až na koniec Petržalky.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: ufo #125:
To vieš, že mi to vadí ale tam už sa aspoň niečo buduje. Len som zvyknutý na konzekventnejší prístup.
Reakcia na: S499.1023 #124:
Ja som za zmenu vyhlášky. Ale prečo ti to vadí akurát pri spomínaných vlakoch z Petržalky, kde je trať bez kódu a max 80 km/h?
Do Žiliny ti nevadí, že nie je prenos a jazdí sa tam 120 už skoro 30 rokov...?
Reakcia na: ufo #123:
Nuž, ak chceš jazdiť 120 km/h len na bdelosť, nech sa páči.
Reakcia na: S499.1023 #122:
Ktoré vozidlo by z iných dôvodov nemohlo? Veď už niekoľko kusov 1116 má dodatočné povolenie na celú sieť s 25kV ŽSR,je ešte nejaký typ, ktorý sa nedá schváliť?
Detto vozidlá z Rajky, prečo by museli mať Mirel? Do 120km/h postačuje bdelosť.
Reakcia na: Peon #118:
Ešte ad rakúske vlaky: Kvôli napätiu by to na slovenskej ST sieti pokračovať mohlo ale z iných dôvodov nemohlo.
Reakcia na: Martin Fundárek #117:
No ale môžeme sa vykrižovať asi v troch staniciach. Musím ale povedať, že oproti postoju ŽSR "nedá sa" sme sa so ŽltoZlomTM vždy dohodli.
Reakcia na: Peon #118:
Čiste technicky: Neviem, či to, čo tam jazdí, je vybavené zabezpečovačom EVM120 alebo MIREL. Ak EVM120, tak je technický problém. MIREL sa dá softwarovo upgradovať na prevádzku na SK.
Reakcia na: Peon #118:
Nie technicke, ale kapacitne/financne 🙂
Reakcia na: Dezerter #96:
Mne sa tiež zdá, že kvôli napätiu by vlaky prichádzajúce z Rakúska nemohli z Petržalky pokračovať ďalej v rámci Slovenska. ?

A prečo iba po ŽST Nové Mesto? Veď priamo oproti dosť vyťaženej ŽST Vinohrady je kompletne zrekonštruovaná ŽST Predmestie. Keby tam vlaky jazdili každú hodinu, tak to by sa snáď už oplatilo otvoriť pre verejnosť tú budovu.

Ozaj a čo sa týka maďarských vlakov končiacich v Rajke, tak (okrem peňazí a efektívnosti) sú aj nejaké technické dôvody prečo nemôžu pokračovať cez Rusovce do Petržalky?
Reakcia na: S499.1023 #116:
Vy jazdíte o štvrtinu rýchlejšie, než ten manipulák...
Reakcia na: Martin Fundárek #115:
A naše vlaky si kde nechal 8
? ?
Reakcia na: autobusik2 #19:
„Aj v slávnom Generely bol napísaný opak.“
V slávnom genereli bolo síce veľa rozumných vecí, ale bohužiaľ aj veľa kravín a toto bola jedna z najväčších. Napríklad pre BA hl. – BA-N.M. sa tvrdí, že súčiniteľ využitia priepustnosti je 24,8 %. Súčasne sa ale píše, že trať má priepustnosť 161 vlakov / 24 h, t.j. 6,7 vlaku za hodinu. Ale len samotný Regiojed jazdí tadiaľto v špičke s 5 vlakmi za hodinu, čo rozhodne nie je 24,8 %. BA-N.M. - Dunajská Streda má vyťaženie 67 %, priepustnosť 109 vlakov / 24 h, t.j. 4,54 vlakov za hodinu – paradoxne aj tam sa tých žltých potvor napchá 5 za hodinu a ešte aj manipulák Carga, takže využitie by bolo niekde na 132 % ... Takže na týchto štatistikách sa nedá stavať, čísla si zdroj („Prezentacia Odbor Strategie a vonkajšich vzťahov GR ŽSR – UGD BA“) vycucal bohvie odkiaľ.

„Nákladná doprava by sa dala obmedziť na čas mimo špičky a cez noc..“
Nedala. Väčšina nákladov síce jazdí v noci, kde je väčšia šanca získať voľnú trasu, ale úplne ju v špičke obmedziť nemôžeš, pretože Bratislava nie je jediným uzlom na európskej železničnej sieti a ak sa s vlakom s dlhšou trasou vyhneš špičke v Bratislave, chytíš ju v Brne alebo v Prahe, takže tak ako tak by si niekde skysol na 4-5 hodín. Toto nie je cesta, treba zvyšovať kapacitu tratí a nie obmedzovať dopravu.

„pred zrušením premávali presne 4 vlaky denne, čo sa ľuďom nezdalo atraktívne“
Predovšetkým v tom čase neexistoval integrovaný lístok, s ktorým by si si bez doplatku mohol vyberať, či pôjdeš MHD alebo vlakom. A ak nebol Tvoj štart i cieľ v pešej dostupnosti železničnej stanice, musel si použiť aj MHD a tým pádom sa Ti doprava predražovala. Ak si napríklad z niektorej obce mal platiť 42 Sk na stanicu Predmestie a potom prestúpiť na MHD, alebo 56 Sk na stanicu Petržalka a potom tiež prestúpiť na MHD, pričom 59-kou si bol pri petržalskej stanici rovnako rýchlo, akú motiváciu si mal, aby si použil vlak?
Reakcia na: TomJ #113:
Kto sa chce vyhnut rade na listky si ich kupi z trolejbusu po ceste na stanicu cez net 🙂
Reakcia na: Dezerter #96:
Už dnes existujú vlaky, ktoré idú zo Záhoria cez HLST na Trnavu a opačne, takže komu sa nechce stáť v rade na lístky na HLST, môže nastúpiť na Vinohradoch. Tu je ale trochu problém, že na hlavnej sú skoro 20 minútové prestoje (s výnimkou REx), čo robí takéto spojenie dosť neatraktívnym. Na trati HLST - N. Mesto jazdia poobede tri spoje smer DS a dva spoje v opačnom smere. Obávam sa, že nejaký ďalší spoj by sa tam už nepodarilo napchať a ak áno, tak tak natesno, že by stačilo meškanie jedného vlaku do 5 minút a už by sa prenášalo na všetky ďalšie na tomto úseku.
Reakcia na: Dezerter #104:
Ja som tiež nemyslel stanicu ako budovu ale stanicu ako koľajisko, nástupištia etc.
Reakcia na: S499.1023 #109:
Keby napísal Červenú armádu, tak by som tomu úmyslu veril, ale takto pochybujem, že to robil naschvál. 😉
Reakcia na: ceres #107:
K poslednej otázke: Pretože to zabezpečovacie zariadenie na hlavnej stanici neumožňuje, nie sú tam rozdelené koľaje.
Reakcia na: kecho #108:
Ja tam vidím blbostí päť, každý názov je sprznený, takže predpokladám, že to spravil naschvál
Reakcia na: ceres #105:
Už ti tam k tým dvom blbostiam, čo si napísal, chýbajú len "Járovce" a "Rusóvce"... ?
Bez irónie, vážne sa pýtam: Keď jednoducho len chceš, aby niečo opäť jazdilo cez ÚNS do Petržalky, tak tým čoraz absurdnejším zástupným dôvodom, ktoré postupne uvádzaš, aj sám naozaj veríš?

Na ostatných: prečo Os/REX zo 110/120/130 v HlSt len nezastavujú a nepokračujú ďalej? Kvôli nepravidelnostiam? Alebo prečo aspoň na jednej koľaji nemôžu zastavovať dva osobáky z opačných smerov?
Reakcia na: ceres #105:
Ježišikriste.
Reakcia na: 810zssk #90:
Keď pôjdeš z Jaskovho radu dole do mesta, pod Manderlou nezahneš doľava na Grösslingovu, ale budeš pokračovať rovno, tak skôr než dôjdeš do Čuňova, pôjdeš cez Petržálku...
Reakcia na: S499.1023 #102:
Samozrejme myslel som kapacitu trate nie stanicu ako budovu. Tam som len poukázal, že vďaka tomu, že všetky vlaky vychádzajú z hlavnej stanice si treba na kúpu listka vyčleniť viac času lebo ZSSK nie je schopné situáciui riešiť.

Jasné, že musí ísť aj cez hlavnú stanicu ale nemusí tam končiť resp. blokovať jednu koľaj niekedy aj pol hodinu
Reakcia na: Solider #98:
To nie je vôbec relatívne, to JE majetok.
Reakcia na: Dezerter #95:
Hlavná stanica nie je preplnená, preplnené sú trate okolo hlavnej stanice. A ako sa chceš dostať zo Záhoria na akúkoľvek stanicu na opačnom konci Bratislavy mimo hlavnú stanicu?
Reakcia na: ufo #94:
Pritom už pred desiatkami rokov bol prenos kódu hore na "prvom hlavnom ťahu" KBD aj na elektromechanikách ako Spišská Nová Ves.
Reakcia na: Dezerter #95:
Preplnená Hlavnú stanica? Tak to si ešte nevidel preplnenú železničnú stanicu.
Reakcia na: ufo #92:
Náhodou, keď jazdili viedenské vlaky až na hlavné (so zdochnutým Býkom a príprahom olúpanej laminátky), tak to bolo veľmi výhodné - keď som nestihol vlak na hlavnom, tak som sa premiestnil autobusom do Petržalky a ešte som mal čas aj na cigaretku pred stanicou ? .
Reakcia na: Ámos #85:
To je veľmi relatívne, či vlastníctvo bytu, hlavne takého, v ktorom bývaš, je „nejaký“ majetok.
Reakcia na: piggee #87:
Reakcia na #87 piggee:
Tie obecné byty som naozaj nespomínal- sú vo Viedni silne zastúpené. Ale tých družstevných- verejnoprospešných tiež nie je málo, pozri napríklad: http://www.wiensued.at/pages2/wohnungen.php
. Po tých 10 rokoch sa tam u podporovaných bytov dopláca nie ostatok trhovej ceny, lež podstatne rádove menej.
Reakcia na: ufo #92:
Vlaky z Viedne cez Petržálku na Nové Mesto by neboli zlé avšak niesom si teraz istý, či tam nie je problém s napätím (možno trepem)..

Preto som písal o rannej špičke. To akože poobede a večer by tie vlaky boli tiež nekoncepčné? Vlaky na Záhorie chodia dosť vytažené celý deň aj keď si myslím, že súčasné riešenie prestupovania z Os na REX v Malackách je hovadina. Radšej by mali chodiť iba Os každú pol hodinu na Malacky a každú hodinu na Kúty v špičke. Aj tak ich počas roka niekoľko krát odrieknú a pošlu REX ako Os
Reakcia na: 810zssk #90:
Ono nejde len o spojenie Petržalka - Nové Mesto ale o potenciálne lepšie využitie staníc, ktoré sú skoro prázdne zato hlavna stanica je preplnená a napríklad v neskorších hodinách sú otvorné "až" 4 okienka na predaj lístkov a šóry až na druhý koniec stanice. Určite by som nebol jediný, ktorému by viac vyhovovalo aby zakaždým nemusel ísť na hlavnú stanicu, keď cestujem ďalej ako za Devínsku Novú Ves. Ja predĺžením regionálnych vlakov zo Záhoria nesledujem to aby sa Bratislavčania prevážali po meste vlakom, ale aby sa mohli dostať vrámci kraja kamkoľvek ale nie iba z hlavnej stanice, ktorá ako sami píšete je preplnená
Reakcia na: S499.1023 #91:
A ešte jeden krajší príklad, neschopnosť urobiť na ŽSR prenos kódu na výhybkach viedol k zrušeniu 140 km/h v stanici Sekule, Lekváre...
Reakcia na: S499.1023 #91:
ŽSR žiaľ investujú aj na autoblokových tratiach - Tvrdošovce sú krásny príklad, kde za peniaze investované do novej staničnej budovy mohli radšej zrušiť stanicu a urobiť zástavku, kde by sa pri konštrukcii následne nemuseli počítať perónové intervaly a zvýšila by sa priepustnosť.
Reakcia na: Dezerter #89:
Na trať BA hl.st. - BA Nové Mesto sa nezmestí už nič nakresliť. Nemá zmysel kresliť niečo do sedla, čo tam nebude jazdiť v špičke, to je nekoncepčné.
Jediné, čo má zmysel robiť z Petržalky, je predĺžiť vlaky z Viedne cez UNS na Nové Mesto, ďalej nie, tam zmysluplný prepravný prúd končí a nevymýšlať nereálne spojenia, ktoré nebudú nikdy používané a sú len šotosnom.
Reakcia na: Dezerter #89:
Priepustnosť trate na autobloku je v praxi dosť veľká v praxi ale grafikon musíš konštruovať na "zelenú ulicu" a tam už to také ružové nie je. Navyše tento "koridor" má zatiaľ výhodu v tom, že ešte nebol modernizovaný podľa moderných zásad ŽSR - dostatok výhybní, dvojité koľajové spojky. Nevýhodou je zase skoro všade úrovňový prístup a s tým spojená nutnosť "robiť peróny".
Reakcia na: Dezerter #89:
Mozne to je. Otazka je ci to je zmysluplne. Platit obrovske peniaze za nevyuzivany vlak len aby sme si mohli povedat "yes, mame mestsku linku" a aby sa sotousi tesili z toho ze chodi vlak z Noveho Mesta do "Petržálky" (to je co?) nie je zrovna racionalne rozhodnutie.
Reakcia na: autobusik2 #73:
Veru je až neuveriteľné, koľko sp vlakov jazdí na 110 v úseku Malacky - Bratislava hl.st. Priepustnosť trate pri autobloku je dosť veľká, avšak iba za predpokladu, že nebude pomaly každý týždeň vylúčená nejaká TK ako je tomu dnes. To len svedčí o zastaralosti daného koridoru.

Ešte k téme vlaky v BA. Určite by nebolo odveci vrátiť vlaky z Petržálky cez UNS, Nové Mesto, Predmestie atď ale najprv treba poriešiť veci, čo sa tu spomínali. Čo by sa však dalo urobiť hneď je predĺženie polovice Os/REX vlakov z trate 110 cez Nové Mesto do Petržálky a späť. Kapacita trate v úseku BA hl.st. - BA Nové Mesto je síce menšia no nie však nedostatočná. Okrem rannej spičky sú na tomto úseku hluché miesta a to rátam samozrejme aj s vlakmi, ktoré sa zostavujú na Novom Meste a idú ako sp na hlavnú. Nie ich však aź tak veľa!!. Ide mi hlavne o to, že RJSK sa do IDS tak skoro nezapojí resp ja tomu neverím, že sa zapojí za týchto podmienok.

Aj pri aktualnom stave tratí na území Bratislavy je možné urobiť nejakú vlakovú linku v rámci mesta netreba však len hľadať, prečo sa to nedá
Reakcia na: Rubber38 #86:
Omyl. Sa chod pozriet 60km vedla, co je to developing.
Reakcia na: architekt #79:
Prepac, ale o tej Viedni je to trochu inak. Bud su byty v majetku mesta, alebo je to sukromna vystavba. Ty si tu dve veci trochu doplietol. Byty vo vlastnictve mesta su iba najomne a mnoho viedencanov funguje celozivotne v podnajme, pretoze v tychto bytoch je nizsie najomne na meter stvorcovy ako trhovka v Bratislave, takze tie sa naozaj oplatia. To co uvadzas ty, je stavba prostrednictvom developera, kde das na zaciatku zalohu, potom si v byte v podnajme a potom ho mozes odkupit, za nejakych podmienok, ktore urci developer. Niekde ti odrataju iba zalohu a odkupis za trhovu cenu pri vystavbe minus zalohaniekde aj nejaku vyssiu sumu, ale su aj pripady (napr. niektore byty v Gasometri), kde to odkupujes az za trhovu cenu pri predaji minus zaloha (tam si dost ludi buchalo hlavu, ked mali po 10 rokoch odkupovat za 200 tis. 2-izbak). Tych variant je tam naozaj vela. WBF sa pri takychto bytoch uplatnuje tak, ze podnajomnik pri novom projekte o to poziada a je mu vyplacany mesacne podla koeficientu uspornosti a statusu ziadatela (slobodny, zenaty, dieta, pocet osob v domacnosti, prijem a pod.). Ten sa urcuje od 10 do 30 rokov. Na privatne stavby je WBF vo forme pozicky pri minimalnom uroceni (tam sa viac oplati drzat prachy v banke, ako vyplatit WBF).
Reakcia na: Ámos #83:
Áno, mesto môže určiť, čo približne v danom území chce mať(územný plán, plán rozvoja, pripomienky MČ resp. občanov, a pod.), ale nehrajme sa tu na nejakých lingvistov. Developing v stavebníctve znamená aj niečo iné. A to niečo iné je čosi, čo rozhodne nemá spadať len pod správu mesta (taký režim sme tu už mali), mesto môže akurát tak určovať isté limity/podmienky
Reakcia na: Solider #81:
Na Slovensku bol umyselne sprivatizovany bytovy fond z dovodu, ze stat ani mesta nemali absolutne ziadne financie na jeho udrzbu. Nikto to nerobil aby banky mohli predavat hypoteky.
Koniec koncov statisice rodin vdaka tomu ziskali nejaky majetok.
Reakcia na: S499.1023 #76:
Kriza ukazala, ze podstatna cast developerov radsej nechaju byty prazdne, ako by mali ist s cenou dole.
Reakcia na: Rubber38 #72:
Suhlas az na tu poslednu vetu: "Sorry, developing nie je služba verejnosti"

Developing je od slova rozvijat a developing by malo robit mesto. Investor by mal iba stavat na zaklade toho, co mesto urci.
Za tych 25 rokov malo mat kazde rozvojove uzemie svoje regulativy a uzemne plany zon. Bohuzial vieme kto stale drzi opraty v tomto state.
reakcia na #81 od Solider:
Podstatným dôvodom privatizácie bol aj vysoký skrytý dlh v zanedbanej údržbe a potrebe modernizácie, načo štát nemal. Bol v tom aj záujem prevažnej väčšiny nájomníkov uprednostniť vlastníctvo, čomu v západnej Európe tak nie je.
Reakcia na: architekt #79:
Na Slovensku bol celkom úmyselne sprivatizovaný takmer celý bytový fond, takže trh s bytmi financovaný najmä prostredníctvom úverov bol pravdepodobne priamym účelom tohto počinu.
Reakcia na: architekt #79:
Dik 🙂
Reakcia na #77 od pharel:
Vo Viedni stavajú byty najmä neziskové bytové družstvá. Nestavajú lacnejšie ako u nás, ale využívajú štátnu podporu bytovej výstavby. Štandardne sa kupujúci stáva napred nájomníkom- členom družstva a po uplynutí zákonnej lehoty má možnosť svoj byt odkúpiť. Platí tu cieľ "leistbares Wohnen", čiže dostupné bývanie.
Mestom nepodporované (luxusnejšie) byty, ktorých je menej, sa predávajú za trhové (vysoké) ceny a pokiaľ sa prenajímajú platí sa v nich trhové (vysoké) nájomné.
Máme tu síce ŠFRB, ale tých bytov financovaných fondom je porovnateľne málo a nových nájomných bytov vo vlastníctve družstiev je ako šafránu. Developeri by asi aj stavali nájomné byty, len nie sú dané k tomu porovnateľné predpoklady ako v Rakúsku.
Reakcia na: pharel #77:
Aké sú podľa teba ceny bytov vo Viedni? V takom Floridsdorfe (teda žiadne centrum) sú ceny okolo 300-400 tisíc € za 3i byt cca 70-75 m2. Za 120t starší alebo 200-250 t novší ako v Bratislave takejto veľkosti veľmi nezoženieš.

Inak celkom dobrý OT ?
Reakcia na: Rubber38 #72:
OK suhlasim, len mi pride nefer, ze pomer ceny bytov a priemerna mzda v BA je omnoho vyssi nez vo Viedni, tam su ceny bytov skoro rovnake ale platy maju vyssie. Preco tam developeri vedia predavat lacnejsie? U nas ludia nemaju na vyber ak chcu ostat v meste, musia kupit taky drahy byt na hypo, poniektori idu mimo mesta. Tak preto sa vytvara dopyt. A hej, tie dane. Avsak ti cezpolni tu byvaju v podnajmoch prave preto, lebo si nedokazu dovolit zaplatit ten novy byt a mat tu trvaly pobyt. Je to zacarovany kruh.
Reakcia na: pharel #71:
Keď sa byty nebudú predávať, pôjde developer s cenami dolu. Developer existuje na to, aby maximalizoval svoje zisky. Tak to je, tak je to správne a tak to má byť.
Reakcia na: Rubber38 #66:
Bohužiaľ, každý poriadny šotouš prezentuje brutálne socialistické myslenie - prikážeme, zakážeme, zdaníme, predpíšeme, zoberieme licenciu...
Reakcia na: autobusik2 #73:
Písal si úplne jednoznačne - materiály klamú, priepustnosť tratí je väčšia, stačí nainštalovať "normálny" zabezpečovač etc.. Tak som ťa vyzval, aby si svoje šotopolitické kecy položil číslami. Odpoveď: Zase len kecy.
Reakcia na: S499.1023 #41:
Nepamatam si, ze by som niekde pisal, ze to musi byt tak ako si myslim. Nie som odbornik na zabezpecovacie systemy, preto pisem do tejto diskusie aby som sa aj nieco dozvedel a vymenil si s ludmi moje nazory na danu problematiku.

ETCS teda znizuje priepustnost trati ako si pisal, ale kedze Europska unia ho chce povinne zaviest minimalne na vsetkych hlavnych tratiach a trat Kuty - BA - Sturovo je sucast paneuropskeho koridoru a trat BA - Zilina zasa najdolezitejsia vnutrostatna trat, tak tam ten ETCS bude potrebne skor alebo neskor nainstalovat, rovnako ako bude potrebna modernizacia celeho bratislavskeho zeleznicneho uzla. Modernizacia bude nutne spojena so zvysenim tratovej rychlosti. Tym sa dostavame k otazke penazi. Vravis, ze instalacia ETCS do vozidla stoji pol miliona €. Vzhladom nato, ze zeleznicne vozidla maju zivotnost minimalne 30 rokov a rychlost 160 km/h je standardna dnes aj u vozdiel pre regionalnu dopravu, tak do novych vozdiel by mal byt ETCS standard. Faktom zostava, ze na Slovensku sa do zeleznic ani zdaleka neinvestuje akoby sa malo, ale to nepatri sem, lebo sa to tyka hlavne dialkovej dopravy.

ETCS by teda asi ani nebol potrebny na trati BA Nove Mesto - BA Petrzalka, ale stale si myslim, ze je chybou tu trat vobec nevyuzivat.

Na zaver este jedna poznamka. Viem, ze by bolo super mat tri kolaje do Devi skej Novej Vsi aj nakladny obchvat, ale to je hudba velmi vzdialenej buducnosti. Mozno by bolo lepsie sa zamysiet ako zvysit pocet vlakov v primestskej doprave za aktualnych podmienok. Mozno by islo znizit pocet spravkovych vlakov a presunut ich medzi osobne.
Reakcia na: pharel #71:
Ako píše Miro, daň z nehnuteľnosti by mala stačiť, aj bez ďalších príkazov opraviť meter najbližšej trate za každý predaný byt (alebo ako si to predstavuješ). A netreba riešiť len následky, ale aj príčinu, takže je tiež samozrejme dobrou cestou motivovať cezpoľných a dochádzajúcich k prehlasovaniu pobytu do BA, lobovať za zlepšenie financovania BA ako hlavného mesta SR, lepší dohľad nad mestskými podnikmi atď., ale určite nie to tebou navrhované obmedzovanie vybraných veľkých investorov. Ktoré, ak by ho nejaký mentálny atlét medzi poslancami naozaj presadil, by viedlo aj tak akurát k tomu, že investori by na svojich pozemkoch stavali viacero menších projektov. Síce s rovnakou celkovou mierou zástavby ako doteraz, ale formálne úplne rozdielnych (veď si predsa povedal, že malé projekty nemusia brigádovať na el. tratiach, nie?) ? Príp. by sa na to stavanie vykašľali úplne, a rozvoj mesta by sa zabrzdil.

A "argumentom" o príliš diabolských diktátorských drahých cenách bytov si ma definitívne presvedčil, aby som si touto diskusiou už prestal dvíhať adrenalín - ponuka sa prispôsobuje dopytu, a nakoľko úspešných developerských projektov v BA je značná väčšina, znamená to, že ľudia SÚ ochotní zaplatiť dané ceny, a to i za cenu "max 1 detského ihriska." Vzhľadom k súčasnému politickému systému developeri stavajú za účelom zisku, neni ich povinnosťou rozdávať byty za nízke ceny, či zakaždým venovať polovicu pozemku na ihriská, parky, smetné koše a pod. (resp. malo by byť v ich záujme držať si dobré meno a počúvať pripomienky občanov / zvyšovať atraktivitu predávaného bývania, ale to už je na nich). Sorry, developing nie je služba verejnosti
Reakcia na: Rubber38 #66:
Ty si zasa v neustalom negativizme. Keby sme si zvolili lepsich politikov, ktori by lepsie vyriesili financovanie hlavneho mesta, nemuseli by sme sa tu o developerskych prispevkoch nijak bavit.
Ale namiesto toho aby si prispel tiez nazorom (celkovo tu na imhd je to o hadzani hrachu o stenu, nakolko nikto z nas nic nezmoze ani presadit napady, lebo nie sme na spravnych miestach), tak radsej do mna utocis. Ako by si to teda vyriesil ty ked mesto nema na to prachy? Mozno byvas u mamy, mas zdedeny dom, alebo si sa upisal banke na desatrocia s hypo, ale mna vie nastvat to, ako si developeri plnia vacky a s cenami bytov to prehanaju, maju obrovske zisky a postavia max 1 detske ihrisko, alebo osadia par smetnych kosov.
Reakcia na: tr3mp #47:
Inak, ked sa tu uz spomenuli slnecnice, tak pri Viladomoch 2. etapy, kam vedie zatial tusim slepa cesta ma byt autobusova zastavka, tak mi bolo povedane, ked som tam bol. Cize sa tam planuje zo zachadzanim L91, 191 alebo tam pojde L98? Diky
Reakcia na: 810zssk #58:
poriadne zničiť zónu dokáže každý primitív, čo dokazujú aj tzv. "developeri" .... ale pristúpiť k rozvoju územia koncepčne, vopred určiť všetky možné riziká, spoluprácu s Magistrátom, resp. mestskou časťou neobmedziť len na podplácanie úradníkov/štatutára, konštruktívne participovať na riešení všetkých rizík a nenechať všetky ťažkosti "naverímboha", to chce iný prístup a najmä odborníkov .... to však tie práčky špinavých peňazí, ktoré momentálne v meste pôsobia, nemajú ☠ ☠ ☠
Reakcia na: Rubber38 #66:
Moja predstava je, že potreby mesta vrátane dopravnej infraštruktúry by mali byť financovateľné z daní z nehnuteľností, namiesto vymýšľania ďalších odvodov, ktoré sú vlastne tiež daňami.
Samozrejme, že tá električka má prínos. A ešte väčší bude mať, keď pôjde až na koniec Petržalky. A to že ľudia prestupujú...nuž musia si zvyknúť. Život je zmena... ? ? ?
Reakcia na: pharel #65:
To je ako sa baviť s diskutérom z topiek.sk - hádzanie hrachu o stenu. Ži si teda v tej svojej fantázii, kde každý, kto nestavia kôlňu, musí zároveň opravovať električkové trate po meste, a mesto to tým pádom platiť nemusí. A bodka
Reakcia na: 810zssk #63:
Lenze v centre si nestavaju ludia male projekty, tak uz nevymyslaj len aby si mi znegoval moj navrh 🙂 spominal som tu zonu Niv, kde male projekty nie su, dalej Juzne mesto, Bory, Slnecnice, River Park, Zuckermandel, projekty na Racianskej nie su male. A bodka.
Reakcia na: Rubber38 #62:
Co ja viem? podla poctu bytov ktore sa na km2 vybuduje 🙂 to bola len uvaha, ze proste len sa stavia ale dopravna infrastruktura stale zaostava. Cize tam kde sa nedaju rozsirovat pruhy pre hustejsiu premavku, by mohli developeri prispiet na MHD 🙂
Reakcia na: pharel #60:
A ked si vela ludi na jednom mieste postavi male projekty, sposobia mensiu zataz ako jeden velky? Hoci to bide stale tolko ludi?
Reakcia na: pharel #60:
Čo je veľký, a čo malý projekt? Kde je tá hranica, kedy ešte platím "len" bežné dane/poplatky, a kedy budem musieť začať navyše platiť aj električku?
Reakcia na: 810zssk #59:
1524 je zase veľa. Jediný normálny rozchod je 1435 ?
Reakcia na: 810zssk #58:
Ale ja som myslel velke projekty, co tam nejaky dom. No nase mesto je mizerne financovane tak preto som to napisal. Napriklad zona Culenova/Chalupkova...ked tam postavia vsetky vyskovky a ine obydne domy, myslis si, ze tolko ludi, ktorych tam pribudne byvanim a dochadzanim za pracou bude schopna terajsia MHD pokryt? alebo cesty? mmm nemyslim si.
Reakcia na: Patrikpet #42:
Takym mestom su napr. Helsinki, ktore sice metro maju, ale pre velku cast mesta je nosnou prave "uzkorozchodna" elektricka. Okrem toho netusim co ma rozchod s tym ci je nieco nosne alebo nie. Si chod porovnat rychlost, tichost a plynulost elektriciek v Helsinkach na 1000ke s Rigou kde maju rozchod 1524, ale piska to, miestami sa to brutalne vlecie, atd.
Reakcia na: pharel #54:
Ty ked si postavis rodinny dom, tiez budes kupovat DPB autobus? To je najjednoduhsie, zmysliet si ze niekto iny ma financovat nieco zo svojho. Akoze prosim, ale potom zrusme dane.
Reakcia na #42 Patrikpet:

Električky na 1000mm rozchode sú rozšírené (aj rozširované) napr. vo Švajciarsku. V hlavnom meste- Berne, ale aj v Zürichu, Ženeve a v ďalších menších mestách.
Začiatkom 70.rokov sa v projektoch Petržalky (Chovanec- S.Talaš) predpokladala električka v trase ("B"), kde sa aj realizuje, resp. pripravuje. Vtedy to bola ekonomická nevyhnutnosť, ale aj realistický prístup. Metro v ČSSR patrilo len do Prahy. Ešte za socializmu sa ale začala projektová príprava rýchlodráhy pre Petržalku, čo bol krycí názov pre metro.
Systém štvorprúdových mestských tried so stredným deliacim pásom, použiteľným pre električkovú trať sa držala minimálne od 1.ČSR, čoho ovocím sú prakticky všetky existujúce električkové radiály až na menšie výnimky. Za obdobie posledného divokého stavebného boomu sa kadečo aj pokazilo nerešpektovaním, resp. neexistenciou regulatívov, ale tento problém už presahuje rozsah príspevku.
Reakcia na: pharel #54:
Developeri budu od januara platit poplatok za rozvoj. Rocne by to malo byt urobit cca 10 mil.€
Bolo by dobre, keby tie peniaze co zaplatia sa aj v danom uzemi pouziju.
Reakcia na: autobusik2 #51:
Ja by som to dal ako podmienku developerom 🙂 kedze BA ma velmi maly rozpocet na taketo veci, bola by to podmienka pri udeleni stavebneho povolenia - postavte na vlastne naklady elektricku alebo nakupte par autobusov, ktore tam budu jazdit a maju zhusteny interval.
Projekty, ktore sa stavaju pri existujucich tratiach by mali podmienku zrekonstruovat tu cast pred nimi (ako Zuckermandel, River park 1,2, komplex Pri myte a Urbanhouse na Racianskej...). Developeri maju prachov az az 🙂 sak tie ceny bytov su astronomicke.
Reakcia na: MatejBA #30:
Urcite by sa to dalo, sak aj vo Viedni mas vela usekov kde po elektrickovej trati jazdia auta. A tato Dunajska nie je zrovna zapchovy usek, cize by bolo male zdrzanie pre elektricku.
Reakcia na: Technopol #46:
Nad zaujmom sukromnika stoji zaujem verejny a moznost vyvlastnenia.
Ano este je tu moznost po predajnu Peugeot prist urovnovo a potom to dat do plYtkeho tunela ?
Reakcia na: 810zssk #45:
Keď som bol prvýkrát metrom U2 vo Viedni na konečnej Seestadt ešte v roku 2013, tak ma prekvapil, že trať končila v podstate v poli. Teraz okolo nej stojí sídlisko. Bratislava je opačný extrém. Najprv postavíme obytných a administratívnych budov a keď zistíme, že nám stúpla intenzita dopravy, tak začneme riešiť či by nebolo vhodné zaoberať sa aj nejakou MHD. U nás sa MHD vždy rieši až ako posledná. Bory, Južné mesto... Všetko je naprojektované, pripravené na výstavbu, ale rieši niekto ako bude mestská hromadná doprava tieto nové sídliská obsluhovať?
Reakcia na: tr3mp #47:
link nefunguje
Reakcia na: Petto #44:
Rozhodnutie, že v Petržalke bude nosná električka podlo ešte v roku 2003 a trať otvorili až po trinástich rokoch, lebo sme sa museli preniesť cez, miliardový tunel pod Dunaj a cez to, že mesto odniekiaľ vytiahlo štvorprúdovú cestu. Oficiálne rozhodnutie, že bude nejaká Prievozská radiála ešte ani nepadlo! Takže si radšej nedovolím odhadovať koľko rokov ešte bude trvať kým sa do Prievozu bude dať odviesť električkou.
Reakcia na: Technopol #46:
* estakádou ponad ...
Reakcia na: MatejBA #12:
To je skôr príprava na ďalšie predĺženie smerom na juh od železničnej trate, smerom na Jarovce. To je hlavná rozvojová os Petržalky a ňou by mala viesť aj električka. Už metro malo viesť v tomto koridore, ktorý je zakreslený aj v platnom územnom pláne: http://www.uzemneplany.sk/upn/bratislava-hlavne-mesto-slovenskej-republiky/uzemny-plan-mesta/schvaleny/vykres/komplexny-vykres-priestoroveho-usporiadania-a-funkcneho-vyuzivania-uzemia.

Napojenie Slnečníc je skôr na doplnkové linky (autobusy/trolejbusy), ktoré dovezú ľudí k električke. Dosť domov bude aj v pešej dostupnosti, pri vzdialenejších je možnosť priblížiť sa k električke aj bicyklom.
Reakcia na: Ámos #22:
Ale tá trať by mohla pokračovať akurát tak smer vozovňa estakádov ponal Dolnozemskú. Smerom na juh v mieste dnešného kopca budú ďalšie bytovky, prekládka cesty 2 a pod, takže sa obmedzuje koridor kadiaľ by mohla pokračovať na juh. A kedže pozemky patria crescu a to si v rámci JM zakladá na tom aby táto zóna aj nejako vyzerala (napr. zákaz montovať na steny a balkóny nežiaduce prvky ako napr. satelity) , tak nepredpokladám že pustí popred nízkopodlažné OC električku na estakáde ponad Panónsku. Úrovňové križovanie resp. popod Panónsku si neviem predstaviť. Ostáva teda pokračovať už len popri hrádzi, ale tam bude zrejme nejaké obmedzenie od vodohospodárov resp. neviem či ten lesík za Slnečnicami už nie je súčasťou nejakého chráneného územia. http://www.bratislava.sk/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=700000&id_dokumenty=11049296
Reakcia na: Patrikpet #42:
V Bratislave ani nie je koncepcia, lava ruka netusi co robi prava, robia sa ad hoc projekty bez akejkolvek vacsej vizie. Jasne teda ze to nie je systematicke 🙂
Reakcia na: MatejBA #30:
Dunajska by nevysla aj obojsmerne pre eliny ? Su tam sice popod nu kadejake pivnice a kadejako inzinierske siete,ale to dnes nie je problem. S tym ze trat na Dunajskej by bola pojazdovana s IAD a urobil by sa tam nejaky mensi park.dom / co mi pride vhodnejsie ako ked parkuju pozdlz celej Dunajskej / niekde kolmo, niekde pozdlzne. Na prievoz by sa jazdilo samozrejme poza Apollo1,2 cez Mlynske Nivy

Hoc skor elektricku by som najradsej tahal Dostojom + Karadzickou ( sla by nimi L4 a nejaka 3.petrzalska linka)
Reakcia na: MatejBA #30:
Žiadne električkové trate netreba rušiť, takéto nezodpovedné chyby sa robili v minulosti a dnes vidíme ich dôsledky. Trať na Štefanovičovej môže slúžiť aj popri trati na Štefánikovej a možno v ďalekej budúcnosti aj trati na Šancovej. Pokiaľ ide o Grosslingovú, tak tadiaľ električka nebude viesť. To, že si ju tam v Brne nakreslili, je ich chyba. Štúdia realizovateľnosti, ale ani samotná samospráva neurčí, aby bol nezmyselne urobený takýto jednosmerný okruh. Na Dunajskej 7 metrov na električkovú trať samozrejme v celej dĺžke je.
Po roku 1989, sa kvôli zmene spoločensko-politickému systému zastavila realizácia projektov rozvoja mestskej dopravy Bratislave ako napríklad prerozchodovanie tratí a výstavba metra. Terajšia výstavba trate do Petržalky je iba smiešnou náhradou (nepoznám hlavné mesto na úrovni, v ktorom by nosným dopravným systémom bola úzkorozchodná električka) v porovnaní s plánmi rozvoja dopravnej infraštruktúry z čias socializmu. Treba tiež spomenúť, že projekt bol realizovaný vďaka financovaniu cudzích zdrojov, takže nebyť sociálneho cítenia Európskej únie s našou nevýkonnou ekonomikou, tak do Petržalky by chodili možno dodnes Ikarusy. Vo výstavbe trate do Petržalky nevnímam nejakú systémovosť a realizáciu sofistikovaného plánovania, ale skôr iba angažmá lobbystických skupín v kombinácií z využitím sociálnej podpory nesebestačných skorumpovaných krajín akou je napríklad Slovensko. Pre oponentov môjho názoru odporúčam prejsť si pešo úseky električkovej trate ako napríklad karloveskú radiálu, špitálsku ulicu, úsek Jurajov dvor-Shopping Palace (ktoré by mali byť okrem iného okamžite kvôli havarijnému stavu uzavreté) aby potvrdili moje tvrdenie, že súčasťou systémového rozvoja je aj udržiavanie stávajúcej infraštruktúry vo vyhovujúcom stave ?
Reakcia na: autobusik2 #37:
To je fakt dobré. Síce nič neviem ale je to tak. Zaujímavý prístup k životu. Tak len pre tvoju informovanosť: ETCS Level 1 výrazne znižuje priepustnosť trate v porovnaní s autoblokom. ETCS Level 2 dosahuje priepustnosť už takmer rovnakú. Vozidlová časť VZ ETCS Level 1+2 stojí takmer pol milióna EUR.
V licencii a bezpečnostnom osvedčení dopravcu sa rieši systém riadenia bezpečnosti, údržby, ľudských zdrojov a ďalšie a nemá NIČ spoločného s nejakým tarifným zväzom. To je výhradne záležitosť objednávky výkonov. Keby bol tarifný zväz taký výhodný, RegioJet by doňho rád vstúpil. Ale v situácii, keď kraj uhrádza pretarifovávaciu stratu ZSSK, DPB, SAD A, SAD B v plnom rozsahu a RegioJetu nechce, tak prečo by mali vstupovať. Samozrejme, že im ide o zisk. KAŽDEJ normálnej firme ide o zisk, podniká sa za účelom zisku.
Reakcia na: si #36:
Špeciálne trať 131 nechaj na pokoji. Kontajnerov je tam presne toľko, koľko sa medzi osobáky zmestí.
Reakcia na: Dispecer #38:
Pavol Freso, spravy RTVS 2.8.2016: "Poprosime RegioJet aby sa zapojil do integrovanej dopravy." Stale mi nie je jasne, preco vlastne RegioJet nevstupil uz v roku 2013, co mu na tom vyuctovani vlastne vadilo. A taktiez preco nie su schopni spolupracu dohodnut uz takmer 3 roky.?
Reakcia na: autobusik2 #37:
3) Odkiaľ vieš, že nezačali? ?
Reakcia na: S499.1023 #35:
1) Vypocet na priepustnost trate nepoznam, vychadzal som z Generelu, strany 60 a 61.
2) Ako zabezpecovac by som nainstalovat ETCS aspon level 1, idealnejsie rovno level 2. Avsak na useku z Hlavnej stanice do Devinskej Novej Vsi to nema zmysel kym sa nezmldernizuje trat aspon na 160 km/h, pri modernizacii trate BA - Kuty sa, ale s danym usekom nepocita, ma sa modernizovat az od Devinskej Novej Vsi. Z vlastnej skusenosti viem, ze tento usek je z celej danej trate najpomalsi.
3) Licenciu nemoze odobrat Bratislavsky samospdavny kraj ani Pavol Freso. Poukazoval som nato, ze ako zupan mal cez 9 mesiacov aby sa s RegioJetom dohodol na jeho vstupe do IDS. Rokovania mali davno zacat, nema zmysel aby kvakal do TV po 9 mesiacoch, ze rokovania zacnu. Co robil doteraz? Je velka ostuda, ze jedna zo 4 trati na uzemii hlavneho mesta nie je integrovana. To, ze podmienka vstupu RegioJetu do IDS nie je v zmluve je problem Ministerstva dopravy. Pevne dufam, ze ked ta 9rocna zmluva RegioJetu vyprsi, tak novy prevadzkovatel uz bude povinny do IDS vstupit.
Reakcia na: m@jo #9:
predpokladam ze vytazenie trate robia vsetky vlaky, nielen osobne.... a co si spominam, tak pri ceste vlakom sa minala kopa hlavne nakladnych v protismere a tiez aj na staniciach sa ich dost vela nachadzalo, v sucasnosti takto stretnut nieco nakladne medzi BA a PU je skor raritne... (od PU a hlavne ZA do KE to je uz trocha zivsie, tam je vidno ze povodna KBZ mala a ma svoj vyznam)

a v podstate aj napriklad na trati 131, dnes tam je tusim jeden ci 2 pary kontajnerov a inac nic, len osobna doprava
Reakcia na: autobusik2 #19:
To je taká smrtiaca znôška šotonezmyslov, nepodložených znalosťami a vedomosťami, že sa ani nedá v jednom príspevku zareagovať na všetky bludy, ktoré si tu popísal, takže len pár bodov:
1) Predlož nejaký výpočet priepustnosti trate napr. Bratislava hlavná stanica - Bratislava Rača alebo Bratislava hlavná stanica - Devínska Nová Ves.
2) Uveď, aké traťové zabezpečenie zabezpečovacie zariadenie by sa malo inštalovať.
3) Uveď, na základe čoho by župan BSK mohol odobrať niekomu licenciu, ktorú nevydal a ktorá neobsahuje podmienku zapojiť sa do tarifného zväzu.
Reakcia na: MatejBA #31:
Nehovoriac o tom, že by sa dali realizovať aj potrebné stavebné úpravy na skapacitnenie trate - zvýšenie rýchlosti, odstránenie priecestí, aj zástavky sa dajú postaviť viackoľajné. Nehovoriac o tom, že v posledných rokoch je patrný trend zvyšovania rýchlosti aj u nákladnej dopravy. Je rozdiel či ide nákladný vlak 80 alebo 120 km/h. Ale pri slovenskej rýchlosti prestavovania železničných tratí a stave vozového parku u železníc....?
Reakcia na: MatejBA #31:
No zástavka pri priecestí by nebola až tak na kraji sídliska a dala by sa dostupnosť k nej riešiť úpravou cesty a zmenou trasy linky 99. Aj tak si, ale myslím, že obnovenie vlaku by stálo za úvahu. len by musel pri trase aj z Petržalky len na Nové mesto uvedený medzi linkami MHD, lebo v oficiálnom vyjadrení o zrušení tohto spoja spred pár rokov sa uvádza aj to, že cestujúci ani nevedeli, že existuje.
Reakcia na: MatejBA #30:
Ten okruh by bol super, ale nevýhoda by bola, že všetky dotknuté ulice by prišli o dva pruhy a hlavne v prípade Štefánikovej by to bez súčasnej redukcie IAD znamenalo dopravný kolaps. A to by Dopravný inšpektorát neschválil. ?

Ja by som navrhol ešte dve trate. Jedna by bola cez Pražskú, Patrónku, Lamačskú a Lamač až k Borom, kde by sa spojila v predĺženou Karloveskou radiálou a išla by až do Devínskej Novej Vsi. Spolu s tým okruhom by sa dala kompletne nahradiť linka 21.
Druhý môj návrh je ešte viac utopický. Jedná sa o trať z Hodžovho námestia cez Staromestskú, Most SPN a Panónsku a od Tesca Petržalka až k Janíkovmu dvoru. Tieto dve trate by umožnili náhradu nosných petržalských liniek 83, 84 a 93. Navyše obrovské parkoviská pri Tescu a Carrefoure v Petržalke, ktoré nikdy neboli z viac ako polovice plné by sa dali využiť ako záchytné pre autá z Jaroviec, Rusoviec, ale aj Rajky. Je to len môj návrh, neviem či by sa vôbec dal technicky realizovať, či sa dá postaviť električková trať na Moste SNP, ale myslím si, že jedna trať Petržalke nebude stačiť, zvlášť keď sa postaví Južné mesto. Je to príliš veľké sídlisko, znieslo by viac paralelných tratí.?
Reakcia na: autobusik2 #29:
Stale to mas ale cca 30 minut* (ak pridas aj dalsie zastavky a zoberies do uvahy zdrzania na trati pre ostatne vlaky a zoberies do uvahy, ze z 2 stanic v petrzalke mas obe viac menej na "kraji" sidliska + bohvie kolko ak cakas na vlak (15-20-30-60 minut) - to nie je lepsie ist napriklad takou L3, ktorou si v Raci z Jungmannovej za 25-35 minut (podla toho kam ides) a ide ti kazdych 10 minut (cez skolsky rok kazdych 😎? 🙂

Kedysi Petrzalka - Nove mesto trvala niekde medzi 14-16 minut az pri 3 zastavkach (NM, UNS a Petrzalka) alebo 22-24 minute na Hlavnu stanicu z Petrzalky. Po pridani novych a smer raca by si to mal na dlhsie (ak nie dlhsie ako elektricka)
Reakcia na: autobusik2 #28:
Tiez si myslim, ze tahat to cez Grosslingovu a Dunajsku je blbost - vsak uz teraz tam maju chodniky okolo 1 metra, neviem ako by tam chceli mat elektricku, cestu, parkovacie miesta a chodnik 🙂

To uz radsej keby urobili okruh Dostojevskeho - (odbocka k ASMN a dalej do Prievozu a na Dolne Hony) - Karadzicova - Legionarska - Sancova - Stefanikova a zrusili Stefanovicovu 🙂
Reakcia na: MatejBA #21:
Dobre, tých 15 minút som možno prestrelil, ale stále si myslím, že obnovenie dopravy na trati z Nového mesta (predĺžené vlaky až Rače) do Petržalky by situácií v meste pomohlo. Len určite nie v intervale 4 vlaky za deň.
Reakcia na: piggee #23:
Petržalská radiála má jednu veľkú výhodu. Má pripravený pozemok v celej dĺžke. Aj tak trval 27 rokov sľubov o ekologickej a rýchlej doprave kým sa aspoň niečo postavilo. Teraz k Prievozskej radiále. Súhlasím, že tú trať je nutné postaviť. Za tých 27 rokov však už stihli developeri zastavať prakticky všetky voľné plochy okolo Autobusovej stanice aj Prievozskej (napríklad keď sa schvaľovalo Twin city, tak na električky nikto nemyslel), takže trať musí ísť stredom ulice. Generel navrhuje trať po Dunajskej a Grosslingovej, to je podľa mňa hlúposť, tie ulice nie sú (hlavne Grosslingová) dosť široká a predpokladám, že keby sa tade mala stavať trať, tak by si to vyžiadalo roky ťahaníc po súdoch. Dostojevského rad je dosť široký, ale podobne ako pri Autobusovej stanici a samotnej Prievozskej si neviem predstaviť tie roky projektovania a schvaľovania čo si tá traž vyžiada, hlavne pri Dopravnom inšpektoráte, ktorý podporuje IAD na úkor MHD. Nehovoriac o tom, že zbytok Petržalskej a Prievozská radiála nie sú jediné trate, ktoré by Bratislava nutne potrebovala postaviť.
Este by bolo fajn keby sa o tu trat DPB staral. To je fakt nonsense ako to tam piska a v prevadzke to je pritom len mesiac.. Zle, zle, zle.. Zas maju dojem ze postavit staci a na prevadzke nezalezi.
Reakcia na: MatejBA #21:
Ad prvy odsek: Co? Ake "mesto Bratislava prevadzkovat"? Mesto Bratislava ako organ samospravy by bol objednavatelom, ktory by si sluzby objednaval u dopravcu a je jedno ci ZSSK, RJ, alebo (v pripade splnenia podmienok a nasledne ziskania licencie) DPB. Mesto si dopravu v ramci mesta kludne objednat moze.
Reakcia na: skeli #20:
Pohoda, naucili sa soferi na Molecke, naucia sa aj na TPD ? ? ?
Reakcia na: Jadran #16:
Ja tam stale vidim problem s tym ako by bus liezol na most z Petrzalky. Zda sa mi ze jedina moznost je pri rampe od SJK na Jantarovu s nadbehnutim do protismeru. Ale nadbiehat do protismeru pred zakrutou dole kopcom je z pohladu rizikovosti brutalny problem.

Takze jedine cestou stavenych uprav a na to asi vola nie je. Co je velka skoda - nielen N95, ale aj 50 by som rad videl opat na Starom moste, zmysel by to rozhodne malo.
Reakcia na: autobusik2 #19:
MatejBA ti to zhrnul, ja iba pridam, ze nezabudaj na trap pri ivanskej ceste, kde sa ti napaja nakladna doprava zo Slovnaftu. Ak by si chcel akokolvek zvysovat interval uz len regiojetu, nie to este husty interval z petrzalky, tak by si musel vyriesit mimourovnove krizovania minimalne na Ivanskej a Vrakunskej, inak by si Trnavku odrezal od Ruzinova uz uplne (ten jeden maly podjazd na Krasinskeho je naozaj nedostatocny) a Staru Vrakunu upchal uz na totalku. Priepustnost trate neznamena iba to, ze kolko dokazes po jednych kolajniciach nasupovat vlakov v co najkratsom intervale. Co treba budovat hned po Petrzalskej trati je Prievozska radiala a co najrychlejsie az po Kazansku, pretoze tato cast je uz teraz kriticka.
Reakcia na: Technopol #17:
Este vzdy sa da ist ponad Panonsku po Estakade, popripade (len tak narychlo nacarbane) po volnom zelenom pase. Jedine vyvlastnit predajnu Peugeotu.
Reakcia na: autobusik2 #19:
Mesto Bratislava, pokial viem, nemoze prevadzkovat vlak pokial nema na to licenciu od statu a/alebo s tym suhlasi/spolupracuje so ZSSK

Regiojet ma licenciu na prevadzku vlaku od Ministerstva Dopravy - taky Freso moze len stekat, ale realne im odobrat nemoze nic.

Usek BA Petrzalka - Petrzalka Farskeho - BA UNS - Ruzinov Astronomicka/Hornbach - BA Nove Mesto - BA Predmestie a BA Raca urcite nema potencial jazdit kazdych 15 minut cez tyzden a 30 cez vikend. Okrem vyssich nakladov prosto tolko ludi necestuje tou trasou. Mozno jedine, ak by si zrusil L96/196 a nasilu nutil ludi ist do vlakov, ale zmysel to nedava, kedze by si takto obisiel polku Bratislavy 🙂
Reakcia na: Ibiza #1:
Nesúhlasím,že trať je zbytočná ale súhlasim s nenadväzovaním L 95.Je to fakt len otázka času,kedy si tam zubatá príde na svoje.Dnes, za 10 minút,čo je interval L 95,na ktorú som čakal,pretože predchádzajúca práve prechádzala cez križovatku na zastávku a ľudia sa ju snažili dobehnúť a auto ktoré malo voľný smer na odbočenie vľavo a cez autá zoradené pred križovatkou nevidelo dve ženy,ktoré videli autobus a nie auto vo voľnom smere a takmer ich zrazilo. A o 10 minút sa to opakovalo ako cez kopirák.Tento raz to bol muž v stredných rokoch.
Neviem, ale mám pocit, že mesto prezentuje názor, že dokončíme petržalskú električku a všetky dopravné problémy v meste sa vyriešia. OMYL!! Nevyrieši to ani dopravu v Petržalke, pretože na viac ako 100 000 obyvateľov Petržalky je jedna električková trať málo.
Teraz niečo ku bratislavskej prímestskej a vnútromestskej železničnej doprave. Keby fungovala ako má, tak by znateľne dokázala znížiť dopravnú záťaž v meste. Ministerstvo jednoznačne klame, trate nie sú na hranici kapacity. Aj v slávnom Generely bol napísaný opak. Problémom je katastrofálny stav trate hlavne v úseku BA hl. st. - Devínska Nová Ves, hlavne Lamačský tunel s ohromnou povolenou rýchlosťou 30 km/h. Keby sa trate v meste zmodernizovali, stačilo by len dosadiť nejaký normálny zabezpečovací systém, tak by hneď mohlo jazdiť viac vlakov. Druhým problémom je, že Ministerstvo dopravy aj ZSSK silne prímestskú dopravu poddimenzovávajú a objednávajú menej vlakov ako je potreba, nevedia spraviť normálny grafikon. Porovnával som bratislavskú a brnenskú stanicu v počte odjazdov. Aby to bolo vierohodnejšie, tak som pozeral pracovný deň cez školský rok. Výsledok v čase 6:00 - 6:59: Bratislava 14 vlakov, Brno 24 vlakov. V čase 12:00 - 12:59:17 Bratislava 8 vlakov, Brno 17 vlakov. Nech mi nikto netvrdí, že celé sa to dá pripísať na vrub nákladnej doprave a cez Hlavnú stanice permanentne jazdí 10 nákladných vlakov za hodinu. Nákladná doprava by sa dala obmedziť na čas mimo špičky a cez noc. K tomu treba prirátať prestupy po slovensky = žiadne neexistujú. Z osobnej skúsenosti viem ako super je fungujúca integrovaná doprava. Pravidelne som cestovával do Brna ranným EC vlakom, ktorý v úseku Vranovice - Brno išiel pár minút pred osobným vlakom a v každej, aj tej najmenšej zastávka vždy zastavovala hromada autobusov, ktorá privážala ľudí k vlaku. Myslím, že nemusím pripomínať ak to funguje u nás.
Samostatnou kapitolou je momentálne nevyužívaná trať z Petržalky na Nové Mesto, hoci nedávny prieskum ukázal, že práve do Nového Mesta jazdí najviac ľudí z Petržalky za prácou. Ešte zaujímavejšie je, že primátor na otázku či sa s obnovením železničnej dopravy na danom úseku počíta neodpovedal. Osobné vlaky BA Petržalka - BA Nové Mesto by dokázali určite vytiahnuť značnú časť ľudí z áut. Podľa posledného cestovného poriadku pred ich zrušením bola jazdná doba len 15 minút. Vlak by pokojne mohol premávať až do Rače, navyše v celej ceste by sa dala použiť vnútromestská električenka. Pokiaľ sa pýtate prečo boli tieto vlaky zrušené, tak pred zrušením premávali presne 4 vlaky denne, čo sa ľuďom nezdalo atraktívne a ani sa im nečudujem. Keby mal byť vlak z Petržalky do Rače konkurenciou pre IAD, tak by musel jazdiť v max. 15 minútovom intervale. Cez víkendy by mohol byť interval 30 minút, ale cez špičku by bol možno lepší ešte kratší. Samozrejme by bolo teba vybudovať aj nejakú ďalšiu vlakovú zástavku v Petržalke, mne osobne sa ideálne javí miesto pri železničnom priecestí.
Poslednou kapitolou je RegioJet a jeho neochota vstúpiť do integrovanej dopravy. Samozrejme, že mu ide len o peniaze a bojí sa, že by mu klesli zisky. V civilizovanej krajine by žiadny župan ako Frešo nevravel v TV skoro rok po zavedení IDS, že už začneme rokovať s RegioJetom. Jednoducho by pim povedal: vstúpite do IDS alebo vám zoberieme licenciu na prevádzku.
Reakcia na: MatejBA #12:
S predĺžením na Slnečnice sa naozaj neuvažuje a to, čo si vymenoval, súvisí skôr s vlastníctvom pozemkov a jednotlivými investíciami. Kvôli hale ĽÚE a výhľadovo nakreslenej vozovni aj s pripájacou koľajou do obratiska, ako aj kvôli ochrannému pásmu železnice v tesnom dotyku s obratiskom, sú jednotlivé objekty naprojektované tak, ako sú. Ja nie som zástancom štandardných obratísk, ani takýchto nedomyslených vecí, ako je tá šturcová hala ĽÚE, ktorá sa mala postaviť už mimo obratiska ako súčasť vozovne (jej 1. etapa) a samotná vozovňa by mala byť podľa mňa značne zmenšená (stačí obrovská Trnávka aj po desiatich rekonštrukciách), skôr do popredia by bolo vhodné dať novú vozovňu pre západ mesta v Dúbravke.
Reakcia na: MatejBA #12:
Žiadna odbočka cez Južné mesto do Slnečníc nebude. Tam je to už všetko od Panónskej po železnicu viac menej definitívne a postupne sa schvaľujú jednotlivé časti zón. http://1.bp.blogspot.com/-kbwtSiIB3cU/VgGIJ38-0uI/AAAAAAAAAgE/6upY560-Y7o/s1600/mapa.jpg
Inak keď už sa ten most slávnostne otvoril... vrátiť N80 a N95 do pôvodných trás - o tom sa neuvažuje?
Reakcia na: S499.1023 #14:
Aha, on s tým už rovno začal Interurbánny Tramway.
Reakcia na: si #4:
Len krátko: Aj keď zmenšená priepustnosť je tiež pravda a nie fáma, máš zlú pamäť. Uved konkrétny rok a traťový úsek a nazrieme do grafikonov.
Reakcia na: Petto #11:
Mne sa páči to slovo zrejme. Rovno napíš, že nebude ?
Reakcia na: pharel #7:
https://imhd.sk/ba/media/gn/00152755/pic.jpg - zda sa mi, ze s tym rataju 🙂 (inak by neurobili tie dvoje kolaje rovno a plochy obluk 🙂
Reakcia na: Hofo22 #10:
S 2.fazou sa bude zrejme robit subezne aj modernizacia KV a zrejme aj cast Vajnorskej takze tak.
Len škoda že s 2.etapou si dávajú tak načas. Ešte veľa vody pretečie v Dunaji kým sa električka dostane do Janíkovho Dvora.
Reakcia na: si #4:
Obávam sa, že si to moc dobre asi nepamätáš. Omnoho viac vlakov nechodilo. Stačí si pozrieť GVD z tej doby 88/89 vlaky.net/upload/trate/trate/prilohy/000541-GVD-1988-1989.pdf a dnes www.zsr.sk/buxus/docs/cestporiadok/pdf/pdf2016/kcp12_06_2016/120.pdf

Len letmým pohľadom, smer TT, vtedy odchody z BA:
po 14-tej hod - 2 vlaky + 1 len v piatok; dnes 4 vlaky
po 15-tej hod - 4 vlaky + 2 v piatok; dnes 4 vlaky - čo znamená, že tie dva osobáky každý piatok naberali meškanie, keď ich tie piatkové rýchliky obiehali
po 16-tej hod - 3 vlaky; dnes 4 vlaky
po 17-tej hod - 2 vlaky; dnes 4 vlaky...
Z toho polka chodila z Nového Mesta.

Smerom na Galantu:
po 14-tej hod - 2 vlaky; dnes 3 vlaky
po 15-tej hod - 3 vlaky; dnes 4 vlaky
po 16-tej hod - 3 vlaky; dnes 5 vlakov
po 17-tej hod - 1 vlak; dnes 3 vlaky
Opäť niektoré vtedy z NM.

Jedine čoho bolo viac, tak nákladných vlakov.
Čo netvrdím, že vyťaženosť tratí je na hrane, tiež sa mi to nezdá. Ale stačí, že ako napr. od včera nefunguje autoblok medzi Lamačom a Devínskou a neprejde zrazu žiaden náklad, všetko odklonom po Hrbatej a okrem toho je odrieknutých 7 osobných vlakov http://www.slovakrail.sk/sk/aktuality/aktualita-medzi-bratislavou-a-malackami-je-odrieknutych-sedem-vlakov.html
Reakcia na: Ibiza #1:
Prestupovy bod Farskeho je docasny, samozrejme mohol sa uz urobit lepsie pri 1.faze ale budis. Treba si asi zvyknut ze my nevieme nic urobit poriadne na 1x.
Reakcia na: MatejBA #2:
To sa mozme len modlit. Ak najdu nejake chyby v nakresoch inzinierskych sieti ako na Sturovej a budu to musiet prekreslovat, tak tam budu rast nielen paradajky na stavenisku, ale aj jablone. Primator aj spominal ze to bude komplikovane tiez, nakolko budu presuvat obluk Chorvatskeho ramena s krizovanim s Rusovskou cestou/Nam. Hraniciarov, premostenie cez rameno pri kostole, mimourovnova krizovatka pri Technopole, postarat sa o momentalnu jamu pri pube Lunapark, krizovatky pri Lucanke s neuplnymi kruhovymi objazdami...Ja len dufam, ze si nechaju vratka aj na predlzenie elektricky tak, ze od J.Dvora pojde dolava cez Juzne mesto az ku Slnecniciam.
Zaujal ma odsek s Ftáčnikom. Stihnuté za jedno volebné obdobie... Mám to teda skôr brať tak, že sa odviedla nekompromisne silno ťažko tvrdá práca? Ktorá bola síce bez architektonickej súťaže, stavania estakády až po nestavania estakády ponad Bosákovu a že môžme byť radi za to, čo máme? Just asking, snáď to pojde ďalej do Petržalky premyslenejšie a veselšie.
Trochu mi v clanku chyba zmienka o Erikovi, Michalovi - K., M. a D. a dalsich tvorcoch projektu elektricka do Petrzalky, ktori isli za Durkovskym a ukoncili bluznenie o metre.
mna by zaujimala ta veta ktora hovori o tom ze vytazenost zeleznicnych trati v BA je na hrane; co si pamatam z detstva (v druhej polovici 80tych rokov) tak tych vlakov chodilo omnoho viacej a hustejsie po sebe, takze famy o znizenej priepustnosti zeleznicnych trati po rekonstrukciach zrejme nebudu uplne famami....
Reakcia na: Ibiza #1:
Pre nas to ma obrovsky vyznam.
Reakcia na: Ibiza #1:
Ako nema vyznam? Najzlozitejsi bod petrzalskej elektricky (teda most) je hotovy, rozsirit elektricku po petrzalke uz bude lahsie a (hadam) lacnejsie a rychlejsie 🙂
Pokial nepremáva električka až na koniec Petržalky, je celá trať zbytočná! Prestupový uzol farského je celý zlý. Absolútne nenadvazovanie električiek na 95, 95 spstavne uteká pred nosom, prebiehajpci ľudia cez cestu (otázka času, kedy tam príde k nehode), poprehadzované odchody električiek z konečnej (často idú dve rovnaké linku za sebou) a pod. Toto nemá význam.