Na zmenu rozchodu sa už v minulosti použilo množstvo peňazí - zbytočne

Pri rekonštrukciách električkových tratí sa od začiatku 1990-tych rokov v mnohých prípadoch použili technológie umožňujúce zmenu rozchodu električiek z 1000 mm na 1435 mm. Dôvodom na zmenu rozhodu má byť údajná nižšia nákladovosť prevádzky električkových tratí na rozchode 1435 mm. Z tohto dôvodu boli použité drahšie technológie, z ktorých efekt sa ale nedostavil, keďže k zmene rozhodu neprišlo. Navyše časť z už zrekonštruovaných tratí je v zlom stave a vyžadujú si opravy. Je teda možné, že niektoré takto postavené - a často aj trojkoľajné - trate sa dožijú skôr ich ďalšej rekonštrukcie ako zmeny rozchodu.

V súčasnosti opäť rezonuje otázka zmeny rozchodu električiek. Argumentujú jeho zástancovia aj odporcovia, v pozadí však zostáva otázka finančného zabezpečenia celej zmeny. Počas zmeny rozchodu, ktorá napríklad v Stuttgarte a Liberci trvá už desaťročia, sa zvýšia nielen investičné, ale aj prevádzkové náklady. Dokúpiť treba nové technológie na údržbu vozidiel, je potrebné mať zvlášť rezervu električiek pre jeden i druhý rozchod. Opäť by bolo potrebné rozkopať čerstvo opravené trate v centre, pre výluky by bolo nutné zakúpiť množstvo kĺbových autobusov a zabezpečiť vodičov, ktorých je nedostatok aj bez výluk. Pritom sa v súčasnosti opravuje električková trať pri ŽST Vinohrady rýchlosťou 12 metrov jednokoľajne denne. Pri celkovej dĺžke bratislavských električkových tratí 70090 metrov a takejto rýchlosti rekonštrukcií by trvala zmena rozchodu 5841 dní, čo je 16 rokov. Šestnásť rokov rozkopávok, výluk a chaosu.

Uvedená situácia je len dôkazom, že nepremyslené rozhodnutia o zmene rozchodu bez dostatočného finančného krytia v konečnom dôsledku vedú k doslova vyhadzovaniu peňazí na riešenia, ktoré sú zbytočné a prostriedky sa nepoužijú tam, kde je to potrebnejšie. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že brzdou rozvoja električiek v Bratislave nie je 1000-milimetrový rozchod (ako to uvádzajú ich oponenti), ale nekonečné debaty o zmene rozchodu.

Viac k téme

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.