List pre poslancov od pána Hrubiška

4.1.2006 Zastupiteľstvo mesta Banská Bystrica
Ulica Československej armády 26
974 01 Banská Bystrica

Vážený pán primátor, vážení poslanci,

so zdesením som prijal správu o zrušení trolejbusovej dopravy v Banskej Bystrici. Že sami cítite, že čosi nie je v poriadku, vidno z toho ako sa všade uvádza, že ide len o zmenu operátora a ten zlý, bývalý, BBDS, komplikuje situáciu tým, že nechce odovzdať autobusy. O podstate problému, že vlastne ide o zrušenie trolejbusovej dopravy v Banskej Bystrici, je ticho. Dôkaz Vášho zlého svedomia. Lebo nemôžete nevedieť, že sa dopúšťate ekonomického zločinu. Nechcem nosiť drevo do lesa, veď Vám to čierne na bielom a jasne napísal pán Peter Papp vo svojom liste zo 16. decembra 2005. Vaším rozhodnutím dokazujete viacero vecí.

1. Vôbec Vám nezáleží na životnom prostredí obyvateľov Banskej Bystrice.

2. Vôbec nerozumiete ekonomike. Čísla sú zradné. Porovnanie s Prešovom jasne ukazuje, že ani Vy ani BBDS nepochopili podstatu významu trolejbusovej dopravy a jej hospodárnosti. Aj priemerný žiak strednej ekonomickej školy vie, čo sú to konštantné a variabilné ekonomické náklady. Inými slovami, s konštantnými nákladmi nehnete, ale čím viac ich využívate, tým je efekt vyšší. Pri trolejbusoch (ale i električkách a inej závislej trakcii - ak vôbec viete, čo je to závislá trakcia) platí, že sú tým lacnejšie, čím viac jazdia. Dávno to pochopili v Prešove, kde v rovnako veľkom meste a v rovnakom ekonomickom prostredí - (upozorňujem, že Prešov je tiež na Slovensku - alebo to skôr Banská Bystrica je kdesi inde???) - trolejbusy vykazujú menšie straty ako autobusy. Tak ako? Kto nevie počítať alebo hospodáriť alebo oboje? Aj v Bratislave majú dávno jasno v tom, že elektrina je najlacnejšia, keď sa využíva rovnomerne po celý deň. Preto porovnanie cestovných poriadkov a hustoty premávky jasne dokazujú, že Bystrica zvolila tú najhoršiu cestu. Zatiaľ čo v Bratislave a v Prešove je len malý rozdiel medzi intervalom v špičke a v ostatných obdobiach dňa, v Bystrici ste mali aj trolejbusové spoje s intenzitou raz za hodinu. Nuž to je dedinská doprava, nie mestská. A čo pozrieť sa tuhľa - neďaleko, do Žiliny? Ako to, že tam už trolejbusy prevzali väčšinu prepravných výkonov a že sa im to vypláca a trolejbusovú dopravu naďalej rozvíjajú? Tam veľmi dobre pochopili, že trolejbusy sú tým lacnejšie, čím viac prepravných výkonov na seba preberú. Aj Žilina je na Slovensku, prečo im to potom vychádza inak ako Vám v Bystrici???

3. Chováte sa ako feudáli. Ako keby trolejbusová sieť a trolejbusy boli Vaším majetkom, takže sa vlastne nič nestane, ak ich vyhodíte, zlikvidujete. Že je to hodnota cca 1 miliardy (pozrite list pána Pappa)? Nuž čo, asi ste naozaj grófi, keď na to máte. Chcem Vám len pripomenúť, že grófi nie ste, majetok mesta nie je Váš osobný a za vyhodenie majetku v hodnote jednej miliardy Vás ľahko môže niekto zažalovať. Až ma mrazí, že je Vám jedno, že ste spôsobili škodu z verejných peňazí daňových poplatníkov v hodnote 1 miliardy.

4. Absolútne nepoznáte nielen ekonomiku MHD ale ani jej históriu a podobné prípady, lebo by ste sa z nich mohli poučiť. Vedeli by ste napríklad, že mnohé neuvážené rozhodnutia o likvidácii sa dodnes hodnotia odborníkmi i samotnými predstaviteľmi dotyčných miest ako chyby, ktoré sa nemali nikdy stať. Ako najtragickejšie uvádzam zrušenie električiek v Ústí nad Labem (mesto, veľkosťou porovnateľné s Banskou Bystricou, ale tam aspoň namiesto električiek zaviedli časom trolejbusy), zrušenie trolejbusov v Prahe, zrušenie trolejbusov v Českých Budějoviciach, kde ich po zrušení začiatkom 70. rokov opäť o 20 rokov zaviedli! Ale vo všetkých týchto (a mnohých ďalších) mestách i keď takéto rozhodnutie pokladám za nesprávne, postupovali aspoň ekonomicky rozumne, t.j. likvidovali trasy po ich ekonomickom dožití. To v prípade trolejbusových trás v Banskej Bystrici by znamenalo, že máte čas zhruba do roku 2030 (pozrite aj list pána Pappa). Ďalej, vozidlá sa vyraďujú až po vypršaní ich ekonomickej životnosti. Ale pozor, tá sa príslušným stupňom opravy zhodnocuje. Trolejbus po veľkej prehliadke (nie som si istý, či vám stupne opráv ako kontrolná - stredná - veľká prehliadka niečo hovoria) je pripravený na ďalších zhruba 240000 km, t.j. aspoň na 4-ročnú prevádzku. V Bystrici sa opravovali trolejbusy ešte v decembri, aj teraz tam máte vozy rozrobené v dielňach! Ich okamžité vyradenie sa rovná strate vo výške ceny veľkej prehliadky - len sa namáhajte a zistite si, koľko taká oprava stojí. Lebo to je tiež ekonomická strata, ktorú Vám hocikto môže na súde zaúčtovať! Vrátim sa teda k mestám, kde závislú trakciu rušili. Nepoznám prípad zrušenia zo dňa na deň. Rušilo sa postupne, najprv najviac stratové úseky. S postupným rušením tratí a postupným obmedzovaním premávky sa postupne rušili vozidlá, tak ako „nabehávali“ na jednotlivé stupne opráv. Ekonomicky sa oplatí vyradiť len vozidlo, ktoré je
a) po ekonomickej životnosti (a to v Banskej Bystrici ani zďaleka nie sú všetky trolejbusy)
b) má vyjazdené kilometre posledného stupňa opravy (a to sa môže udiať zákonite len postupne)

5. Arogancia moci. Také závažné rozhodnutie z hľadiska predovšetkým ekologického (Banská Bystrica so svojím kopcovitým terénom je na trolejbusy priam stvorená - ešte veľmi chýba trať na Sásovú) ale aj ekonomického (bolo to vôbec dobre spočítané a ako to, že inde to vychádza inak?) sa predsa v demokratickom systéme robí po dlhšom období verejnej diskusie a „neupečie“ sa v priebehu mesiaca za zeleným stolom bez prizvania odborníkov. Ale o feudálnom správaní som sa tu už zmieňoval...

6. Malomestskú (ale to Vám lichotím, skôr by som mal povedať dedinskú) úroveň myslenia. To čo robilo z Bystrice mesto na určitej úrovni - teda vybudovanie závislej trakcie ako dôkaz, že mesto už dospelo do takej veľkosti, že potrebuje vyšší stupeň dopravy - ste zrušili a zaradili Bystricu po dopravnej stránke medzi veľké dediny. Viete, v mestách majú vlastné dopravné podniky a nie sú závislí, ako na dedine, či im tam nejaký v minulosti štátny a dnes súkromný dopravca zavedie spoj. Mestá majú aj svoju vlastnú dopravnú politiku. Pripomínam, obzrite sa po Slovensku. A to nehovorím o Česku, aká je tam úroveň verejnej dopravy.

Vážení páni poslanci,
prehodnoťte Vaše rozhodnutie, začnite o probléme verejne diskutovať aj za prizvania odborníkov, aby Vás Vaši spoluobčania (ktorým máte slúžiť) a ich potomkovia čoskoro neprekliali a aby ste do učebníc mestskej dopravy nevstúpili ako príklad mesta, ukazujúceho ako sa to nemá robiť.

S pozdravom,

Mikuláš Hrubiško

Viac k téme

Komentáre

K tomuto materiálu zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.