V Žiline zbierali dáta pre vývoj autonómnych vozidiel

Autobus vybavený zariadeniami na zber údajov jazdil na linke 30.

Fakulta elektrotechniky a informačných technológií (FEIT) a Fakulta riadenia a informatiky (FRI) Žilinskej univerzity v Žiline sa v priebehu týždňa, od 20. do 22. apríla podieľali na tretej fáze projektu Inteligentnej smart mobility, ktorý realizuje Slovenská technická univerzita v Bratislave v spolupráci so Siemensom za podpory Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Cieľom platformy je rozvíjať a zlepšovať pomocou komplexného prístupu verejnú politiku v oblasti mobility a akcelerovať inovácie v doprave, v ktorých Slovensko zaostáva.

V utorok, 20. apríla boli nainštalované zariadenia na zber údajov na Solaris Urbino 12 #25, ktorý bol počas nasledujúcich dvoch dní nasadený na linku 30 z Vrania k Žilinskej univerzite. Set zariadení pozostával zo siedmich kamier, lidaru, dvoch GPS modulov, dvoch akcelerometrov a LTE modemu, všetky údaje zo senzorov sa priebežne zaznamenávali z CAN zbernice.

„Trasa autobusovej linky 30 bola zvolená vzhľadom na rozmanitosť cestnej infraštruktúry, ktorou prechádza. Veríme, že vďaka zozbieraným údajom a ich analýze budeme opäť lepšie pripravení na budúce výskumno-inovačné projekty v autonómnej mobilite nielen v rámci Slovenska,“ uviedla vedúca projektu prof. Ing. Tatiana Kováčiková, PhD.

Podstatou využívanej technológie zberu údajov v reálnom čase bol synchronizovaný zber údajov z CAN zbernice, ktoré budú následne analyzované a vyhodnocované z pohľadu statickej aj dynamickej infraštruktúry, teda od dopravného značenia až po pohyb chodcov či iných dopravných prostriedkov. Zozbierané a spracované údaje bude možné použiť aj pre algoritmy, ktoré budú slúžiť na programovanie automatizovaných či plne autonómnych vozidiel. Podobný projekt sa realizoval v uplynulých týždňoch aj v Bratislave na linkách 1144.

Viac k téme

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.