Projekt T.R.A.M. odkazujúci na legendárnu Viedenskú električku mal úspech

Umeleckou vlakovou súpravou projektu T.R.A.M. medzi Bratislavou a Viedňou sa odviezlo viac ako pol milióna cestujúcich.

Viac ako 175-tisíc najazdených kilometrov, 91 medzinárodných umelcov, 39 predstavení, 4 výstavy a vyše pol milióna účastníkov. Taká je bilancia bezmála rok trvajúceho projektu „T.R.A.M. – cesta časom Viedeň – Bratislava“, ktorý od februára 2018 do januára 2019 netradičným spôsobom spojil dve európske metropoly. Umelecká vlaková súprava s galériou súčasného umenia premávala medzi Bratislavou a Viedňou 8 až 11-krát denne. Každú stredu večer sa vo vybraných priestoroch vlaku viedli diskusie a uskutočňovali prezentácie a prednášky významných hostí z oblasti umenia
a kultúry.

Projekt spustený pri príležitosti 25 rokov trvania bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Rakúskom z iniciatívy Veľvyslanectva Rakúskej republiky v Bratislave bol dielom spolupráce Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a Rakúskych železníc (ÖBB). Cieľom bolo podporiť kultúrnu mobilitu a poskytnúť cestujúcim netradičný umelecký zážitok obohacujúci ich cestu o prekvapivé stretnutia so súčasným umením.

Svoju „labutiu pieseň“ v podobe dvoch posledných jázd medzi bratislavskou hlavnou stanicou a viedenskou stanicou Hauptbahnhof absolvoval umelecký vlak 16. januára 2019. Aj poslednú jazdu sprevádzali umelecké vstupy, napríklad v podaní členov hudobných skupín Pajtáš a Urband prezlečených symbolicky za štyroch kráľov T+R+A+M, ktorí rozdávali občerstvenie cestujúcim. Nechýbali zaujímavé prezentácie – video o opatrovateľkách, výstava nájdených predmetov z vlakov ÖBB či historické noviny z čias komunizmu.

„Teší nás, že sa aj takýmto invenčným spôsobom podarilo zdôrazniť nielen geografickú, ale aj historickú či kultúrnu blízkosť oboch metropol i národov. Aj v budúcnosti sme otvorení podobnej spolupráci. Veríme, že prepojenie Bratislavy s Viedňou vlakom bude vyhľadávať čoraz väčší počet cestujúcich, a to nielen z pracovných dôvodov, ale aj v rámci oddychu či kultúrneho obohatenia – presne v duchu historických súvislostí, s ktorými sa tento projekt spája,“ hodnotí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Názov projektu T.R.A.M. odkazoval na legendárnu „Viedenskú električku“, takmer 70-kilometrovú elektrifikovanú železničnú trať, ktorá od roku 1914 spájala Viedeň s vtedajším Prešporkom. Viedenčania vyhľadávali bratislavské kaviarne či operu, obyvatelia Bratislavy zasa cestovali – nielen za kaviarenskou kultúrou – do Viedne.

Komentáre

Pridať príspevok

Pridať odpoveď

Upraviť príspevok

Login
Heslo
K príspevku je možné pridať najviac 5 súborov vo formátoch JPG, PNG, GIF a PDF (max. 32 MB). Ku každému súboru je možné pripojiť bližší textový opis. Pridaním súborov súhlasíte s Podmienkami používania.
Reakcia na: lupask #1:
bola a stále je dobrá, Viedeňáci na ňu chodia dodnes, okrem kvality je pre nich výhodou aj výrazne nižšia cena vstupenky, oplatí sa im dať aj pár chechtákov za loď/vlak/bus
No vidíš, kedysi sem chodila električka aj qôli opere, teraz tam aj nechodia električky qôli (plesni v) opere. 🤐
haluz ze ta nasa opera bola asi dost dobra ked na nu chodili z viedne (!)