V súťaži "Kto skôr" vyhral cyklista

Električka a autobus skončili na 2., resp. 3. mieste

Prvým z podujatí v rámci Európskeho týždňa mobility, ktorý začal dnes a potrvá až do 22. septembra, bola v Košiciach tradičná súťaž „Kto skôr“. Rýchlosť presunu po meste v rannej dopravnej špičke si vyskúšali autobus, električka, automobil, bicykel a kolobežka.

Štart bol pri Spoločenskom pavilóne na Triede SNP, odtiaľ sa mali súťažiaci dostať čo najskôr na Námestie osloboditeľov.

Najrýchlejší bol cyklista Martin Peterík, ktorý trať zvládol za 7 minút a 9 sekúnd. Ako spokojne uviedol po svojom víťazstve, jazdil tempom, ktoré by mal bez problémov zvládnuť každý cyklista a dodržiaval som dopravné predpisy,

Druhá, v čase 8 minút a 59 sekúnd prišla električka s primátorom mesta Jaroslavom Polačekom (nezávislý) na palube. Tretí najlepší čas, 10 minút a 2 sekundy mal autobus, v ktorom sa priviezol do cieľa riaditeľ magistrátu Marcel Čop. Na štvrtej priečke skončila kolobežka, jej výsledný čas bol 10 minút a 26 sekúnd. Posledný skončil s časom 12 minút a 26 sekúnd automobil. Možno aj preto, lebo vodič musel vozidlo riadne zaparkovať na parkovisku, kúpiť si parkovací lístok a až potom prišiel pešo do cieľa.

Primátor chce do konca roka zlepšiť preferenciu električiek na križovatkách

„Električka, v ktorej som cestoval na Námestie osloboditeľov mala preferenciu, čím sme získali asi 20 až 30 percent času k dobru oproti času, za aký električka príde na námestie bez preferencie. Chceme, aby to takto s preferenciami električiek fungovalo reálne v celom meste najneskôr do konca tohto roka. Čaká nás ešte dlhá cesta, ale naším cieľom je, aby sa cestujúci v MHD cítili bezpečne, komfortne, aby sa vždy rýchlo a načas dostali či už do práce, alebo za svojimi záujmami,“ uviedol po skončení súťaže primátor.

Vzápätí sa vybral do predajného miesta Dopravného podniku mesta Košice na Rooseveltovej ulici, aby si tam kúpil bezkontaktnú čipovú kartu (BČK). Počas trvania Európskeho týždňa mobility majú totiž Košičania možnosť zakúpiť si BČK za jedno euro namiesto bežnej ceny 6,80 eur.

Prvý ročník súťaže „Kto skôr“ sa uskutočnil v roku 2008, cieľom súťaže bolo poukázať na nespochybniteľné výhody preferencií, čiže uprednostňovania mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Košiciach za účelom jej zrýchlenia a tým i zvýšenia jej atraktivity pre obyvateľov. Prvý ročník súťaže mal dve kolá. V prvom museli zvládnuť súťažiaci trasu dlhú 5, 2 kilometra, v druhom si mohli zvoliť najkratšiu možnú trasu. V prvom kole bola najrýchlejšia električka pred automobilom a autobusom, v druhom kole zvíťazil automobil pred korčuliarom a cyklistom.