V súťaži Kto skôr bolo najrýchlejšie osobné auto

Súťaž Kto skôr vyhral elektromobil, električka skončila druhá.

Ako po minulé roky aj tento rok Dopravný podnik Mesta Košice v rámci Európskeho týždňa mobility pripravil súťaž „Kto skôr“. V pondelok 16. septembra v popoludňajších hodinách vyrazili spomedzi pamätníkov na Námestí osloboditeľov električka, elektromobil, autobus, cyklista a bežec s cieľom zistiť, kto z nich bude v cieli, na zastávke Ladožská na Sídlisku Nad jazerom, najrýchlejšie.

Víťazom sa stal elektromobil, za ktorého volantom sedel 5 násobný majster SR Jozef Béreš ml. Dorazil do cieľa za 10 minút a 22 sekúnd. Druhá prišla električka (s časom 13:50), tretí cyklista (16:10), štvrtý autobus (20:22) a posledná dobehla bežkyňa (24:31).

V minulých ročníkoch súťaže takmer zakaždým zvíťazil cyklista. Súťažné trasy však boli vedené v rannej špičke smerom do centra mesta a automobil sa spravidla umiestňoval na posledných priečkach. Naopak na opačnej trase, mimo centra mesta a popoludní bol automobil najrýchlejší. Bicykel, či električka s preferenciou na križovatkách (a max. povolenou rýchlosťou 50 km/h) nedokáže konkurovať automobilu, ktorý má po trase úseky s povolenou 70-kou, či 90-kou. V centre mesta má však bicykel a MHD výhodu.