Dobové vozidlá na špeciálnych aj bežných linkách pripomenú atmosféru novembrových dní roku 1989.
Aktualizácia: Pre zhromaždenie na Námestí SNP premávajú po 16:30 historické elektičky linky N89 po trase Jesenského - Kamenné nám. - Špitálska - Vazovova - Blumentál - Obchodná - tunel - nábrežie - Jesenského v zhustenom intervale.
V rámci spomienok na Nežnú revolúciu, ktorá sa odohrala v novembri 1989 a naštartovala významné zmeny v bývalom Československu, si budeme môcť v nedeľu 17. novembra 2019 pripomenúť dobovú atmosféru v uliciach aj v bratislavskej MHD. Dopravný podnik Bratislava pri tejto príležitosti vypraví do ulíc mesta vozidlá, ktoré vtedy vozili ľudí aj na demonštrácie. Niektoré z týchto vozidiel sú už v zbierke historických vozidiel, iné ešte bežne premávajú s cestujúcimi aj dnes.
„Po celom meste vtedy premávali autobusy, električky i trolejbusy vyzdobené vlajkami a oblepené veľkými nápismi, ktoré burcovali verejnosť proti vláde totalitného režimu. Nápisy vtedy svojpomocne pripravovali naši kolegovia, ktorí sa snažili za pomoci verejnej dopravy podporiť ľudí v účasti na revolúcii,“ uvádza dopravný podnik vo svojej tlačovej správe. Na pripomenutie dobovej atmosféry budú aj túto nedeľu niektoré vozidlá v spolupráci so Slovenským národným múzeom vybavené dobovými transparentami a nápismi ako v roku 1989.
Historickými vozidlami sa budú môcť Bratislavčania bezplatne previezť napríklad k Bratislavkému hradu na výstavu o novembri 1989 N89 - Cesta k slobode, či okruhom po centre mesta v čase medzi 12. a 18. hodinou.
- Trolejbusovo-autobusová linka N89 bude premávať s historickými trolejbusmi Škoda 9 Tr a 14 Tr a autobusom Škoda 706 RTO v intervale 20 minút po trase:
- Nemocnica sv. Michala (Rajská) - Ondrejský cintorín - Kollárovo nám. - Hodžovo nám. - Palisády - Hrad - Mudroňova - Búdková.
- Odchody z Rajskej budú od 12:10 do 18:30 každých 20 minút.
- Odchody z Búdkovej budú od 12:30 do 17:50 každých 20 minút.
- Električková linka N89 bude premávať s historickými električkami Tatra T2 a K2 okruhom po meste v intervale 20 minút po trase:
- SND (Jesenského) - Námestie SNP - Obchodná - Blumentál - Vazovova - Americké námestie - Špitálska - Námestie SNP - Kapucínska - tunel - Most SNP - Mostová - SND (Jesenského).
- Odchody z Jesenského budú od 12:00 do 18:00 každých 20 minút.
- Odchody z Vazovovej budú od 12:15 do 18:15 každých 20 minút.
Dobové električkové súpravy ČKD Tatra T3SUCS #7819+7820 a T3M #7733+7734 budú vypravené na bežné linky 3 a 9 z Rače cez centrum do Ružinova, na ktorých bude platiť štandardná tarifa IDS BK.
Prestup medzi oboma linkami N89 a linkou 9 bude možný v uzle Kollárovo námestie - Vysoká, prípadne v uzle Kamenné nám. - Nám. SNP - Nemocnica sv. Michala (tu aj linka 3).